Envil gardło

1 tabl. do ssania zawiera: 1,5 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1 mg chlorowodorku lidokainy i 17,42 mg glukonianu cynku (co odpowiada 2,5 mg jonów cynku); tabl. zawierają aspartam i mannitol. 1 ml aerozolu zawiera: 2,9 mg chlorku cetylopirydyniowego, 1,96 mg chlorowodorku lidokainy i 25,6 mg glukonianu cynku (co odpowiada 3,7 mg jonów cynku); aerozol zawiera etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Envil gardło 1 but. 30 ml, aerozol do stos. w j. ustnej, roztw.

Cetylpyridinium chloride,

Lidocaine hydrochloride,

Zinc gluconate

17.56 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu antyseptycznym i miejscowo znieczulającym stosowany w chorobach gardła. Chlorek cetylopirydyniowy jest związkiem powierzchniowo-czynnym, działa bakteriobójczo wobec bakterii Gram-ujemnych, Gram-dodatnich oraz przeciwgrzybiczo (Candida albicans). Lidokaina powoduje szybkie znieczulenie miejscowe tkanki i ustąpienie bólu występującego podczas przebiegu stanu zapalnego. Lidokaina powoduje odwracalne zahamowanie przewodnictwa we włóknach nerwowych. Początek działania przy blokowaniu małych nerwów obecnych w błonie śluzowej jamy ustnej, następuje po ok. 1-5 min. Cynk należy do pierwiastków śladowych, biorących udział m. in. w syntezie białek i przemianie węglowodanów, wykazuje aktywność przeciwwirusową, warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Chlorek cetylopirydyniowy szybko się wchłania w przewodzie pokarmowym, słabo wchłania się przez skórę, nie przenika przez warstwę zrogowaciałą naskórka. Dostaje się do wątroby, płuc i nerek, wydalany jest z moczem. Lidokaina po podaniu miejscowym wchłania się do krążenia ogólnego, najszybciej z błon śluzowych, z przewodu pokarmowego wchłania się w 30-40% i jest natychmiast hydrolizowana. Niezależnie od drogi podania, lidokaina podlega dystrybucji we wszystkich tkankach, przenika do o.u.n. oraz do krwi płodu. Z białkami krwi wiąże się w 33-66%. T0,5 wynosi 1,5-2 h. Metabolizowana jest w ponad 90% przez enzymy mikrosomalne w wątrobie, częściowo do aktywnych metabolitów. Zaledwie 10% lidokainy jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej, a 7% z żółcią. Wchłanianie cynku przebiega w jelicie cienkim w 20-40%. W świetle jelita cynk wiąże się z białkiem wiążącym cynk, po czym zostaje wchłonięty przez enterocyty. Następnie ulega przeniesieniu do surowicy krwi i związaniu przez albuminy. W wątrobie cynk może zostać związany przez metalotioneinę. Wydalanie cynku z organizmu następuje w 90% przez przewód pokarmowy; w ok. 10% wydalany jest z moczem, nieznaczna ilość wydalana jest z potem.

Dawkowanie

Tabletki, doustnie. Dorośli: 1 tabl. ssać powoli co 1 lub 2 h; nie przekraczać dawki 8 tabl. na dobę. Dzieci powyżej 6 lat: 1 tabl. ssać powoli co 2 lub 3 h; nie przekraczać dawki 6 tabl. na dobę. Aerozol, miejscowo na błonę śluzowej jamy ustnej. Dorośli: stosować co 1 lub 2 h, po 3 dawki aerozolu; nie stosować częściej niż 8 razy na dobę. Dzieci w wieku od 6 lat: stosować co 2 lub 3 h, po 3 dawki aerozolu; nie stosować częściej niż 6 razy na dobę. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. Nie stosować dłużej niż przez 5 kolejnych dni. Sposób podania. Preparat stosować najlepiej 1 h przed posiłkiem lub po posiłku; nie przyjmować w czasie posiłku. Tabl. nie należy żuć ani połykać.

Wskazania

Stany zapalne gardła i jamy ustnej. Pomocniczo w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z bólem gardła i w zapaleniu migdałków (angina).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub inne leki miejscowo znieczulające z grupy amidów oraz na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Wrodzona lub idiopatyczna methemoglobinemia. Dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów, u których występuje stan zapalny gardła i gorączka utrzymująca się kilka dni przed zastosowaniem preparatu oraz ból gardła połączony z gorączką, zawrotami głowy, nudnościami lub wymiotami. Leki miejscowo znieczulające, w tym chlorowodorek lidokainy, mogą powodować zaburzenia połykania i zwiększać ryzyko zachłyśnięcia - należy unikać przyjmowania pokarmów i napojów bezpośrednio po zastosowaniu preparatu. Ze względu na zmniejszoną wrażliwość na ciepło, istnieje zwiększone ryzyko oparzeń jamy ustnej oraz gardła, spowodowanych przyjmowaniem zbyt gorących napojów oraz pokarmów. Tabletki do ssania zawierają aspartam (nie powinien być stosowany u pacjentów chorych na fenyloketonurię) oraz mannitol, który może powodować podrażnienie żołądka i biegunkę. Aerozol zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: miejscowe reakcje skórne, takie jak: rumień, świąd, wyprysk, pieczenie. Rzadko: ciężkie reakcje skórne, takie jak: wyprysk pęcherzowy lub pryszczowaty, które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione, pokrzywka, nadwrażliwość na światło słoneczne, ból głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle brzucha, biegunka), wymioty, metaliczny smak w ustach, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Bardzo rzadko: nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek. Ponadto tabl. do ssania (częstość nieznana): drgawki.

Ciąża i laktacja

Brak danych lub istnieją ograniczone dane dotyczące stosowania substancji czynnych u kobiet w okresie ciąży. Preparat nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących skutecznej metody antykoncepcji. Chlorowodorek lidokainy przenika do mleka matki - preparatu nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Chlorek cetylopirydyniowy osłabia działanie kwasu acetylosalicylowego. Chlorowodorek lidokainy może zwiększyć stężenie methemoglobiny we krwi u pacjentów otrzymujących jednocześnie inne leki wpływające na jej powstawanie, np. sulfonamidy. Cymetydyna, β-adrenolityki, norepinefryna, anestetyki wziewne hamują metabolizm lidokainy poprzez zmniejszenie przepływu wątrobowego, prowadząc do zwiększenia stężenia leku w surowicy. Barbiturany, ryfampicyna, fenytoina przyspieszają metabolizm lidokainy poprzez aktywację enzymów mikrosomalnych wątroby. Lidokaina nasila działanie leków zwiotczających mięśnie poprzecznie prążkowane. Jony cynku zmniejszają wchłanianie tetracyklin. Związki wapnia, żelaza, substancje chelatujące (np. D-penicylamina) zmniejszają wchłanianie soli cynku. Nie należy stosować jednocześnie związków cynku i kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu, indometacyny, diuretyków tiazydowych, kortykosteroidów. Duże ilości cynku hamują wchłanianie miedzi. Produkty mleczne zmniejszają wchłanianie soli cynku.

Cena

Envil gardło, cena 100% 17.56 zł

Preparat zawiera substancję: Cetylpyridinium chloride, Lidocaine hydrochloride, Zinc gluconate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."