Elitasone

1 g maści zawiera 1 mg furoinianu mometazonu. Lek zawiera monostearynian glikolu propylenowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Elitasone tuba 50 g, maść

Mometasone furoate

25.82 zł 2019-04-05

Działanie

Syntetyczny glikokortykosteroid do stosowania na skórę, o silnym działaniu. Wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i zwężające naczynia krwionośne. Furoinian mometazonu wykazuje właściwości lipofilne i łatwo przenika do warstwy rogowej skóry. Mechanizm działania przeciwzapalnego miejscowo stosowanych kortykosteroidów nie został w pełni poznany. Uważa się, że furoinian mometazonu hamuje w skórze wytwarzanie prostaglandyn i leukotrienów na skutek hamowania aktywności fosfolipazy A2 i zmniejszenia uwalniania kwasu arachidonowego z fosfolipidów błon komórkowych. Lek hamuje fagocytozę, uwalnianie interleukin i innych cytokin powodujących procesy zapalne oraz uwalnianie histaminy i powstawanie miejscowych odczynów uczuleniowych. Na skutek zwężenia naczyń krwionośnych zmniejsza odczyny wysiękowe. Lek przenika do warstwy rogowej skóry i w nieznacznych ilościach przenika przez skórę do organizmu. Z badań wynika, że w ciągu 8 h przez nieuszkodzoną skórę wchłania się ok. 0,7% substancji czynnej (bez opatrunku okluzyjnego). Wchłanianie przez skórę zwiększa się po zastosowaniu w okolicy fałd skórnych, na skórę twarzy, na skórę z uszkodzonym naskórkiem lub procesem zapalnym oraz po zastosowaniu opatrunku okluzyjnego. Po wchłonięciu lek jest metabolizowany głównie w wątrobie.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli, młodzież i dzieci >2 lat. Cienką warstwę maści nanosić na chorobowo zmienione miejsca na skórze raz na dobę. Stosowanie zaleca się w leczeniu zmian suchych, łuszczących się i spękanych. Nie stosować leku na duże powierzchnie skóry, zwłaszcza u dzieci w wieku od 2 lat.

Wskazania

Do stosowania na skórę w łagodzeniu objawów zapalnych i świądu, w reagujących na leczenie kortykosteroidami dermatozach, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku od 2 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub inne kortykosteroidy, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Trądzik pospolity i różowaty. Zapalenie skóry wokół ust (dermatitis perioralis). Bakteryjne, wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec) i grzybicze (np. drożdżakami lub dermatofitami) zakażenia skóry. Odczyny poszczepienne. Gruźlica skóry. Kiłowe zmiany skórne. Świąd okolicy odbytu lub narządów płciowych. Pieluszkowe zapalenie skóry. Stosowanie pod opatrunkiem okluzyjnym, gdyż może on nasilać wchłanianie kortykosteroidu przez skórę. Dzieci w wieku do 2 lat.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy kostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry. Kortykosteroidy mogą zmieniać wygląd niektórych zmian chorobowych, co może utrudniać postawienie właściwej diagnozy. Jeżeli po zastosowaniu leku wystąpią objawy podrażnienia lub skórna reakcja alergiczna (świąd, pieczenie lub zaczerwienienie skóry), należy natychmiast zaprzestać stosowania leku i zastosować odpowiednią terapię. Po zastosowaniu leku mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane kortykosteroidów - należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię ciała, pod opatrunkiem okluzyjnym, długotrwałego leczenia, stosowania leku na skórę twarzy oraz u dzieci w wieku od 2 lat. Nie zaleca się stosowania leku na skórę twarzy, ze względu na ryzyko zapalenia skóry wokół ust, zaniku skóry i trądziku. Tak jak w przypadku innych silnie działających kortykosteroidów stosowanych miejscowo, należy unikać nagłego zaprzestania leczenia - ryzyko wystąpienia nawrotu choroby „z odbicia”, objawiającego się nasilonym zaczerwienieniem, pieczeniem i kłującym bólem. Należy stopniowo zmniejszać dawkę leku i zwiększać odstęp czasu pomiędzy kolejnymi podaniami leku. W przypadku wystąpienia zakażenia, należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Jeśli objawy zakażenia nie ustąpią, należy przerwać stosowanie leku do czasu wyleczenia zakażenia. Na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie i większą możliwość wystąpienia działań niepożądanych (również ogólnoustrojowych) nawet po krótkim stosowaniu. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku u dzieci, ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni ciała do masy ciała, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia wywołanych ogólnoustrojowym działaniem kortykosteroidów zaburzeń czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (m.in. objawy zespołu Cushinga, glikozuria, hiperglikemia, obrzęki, nadciśnienie, zmniejszenie odporności). Przewlekłe leczenie kortykosteroidami może zaburzać wzrost i rozwój dzieci. Leku nie należy stosować na skórę przykrywaną pieluszką. Należy unikać kontaktu roztw. z oczami, otwartymi ranami i błonami śluzowymi. Nie stosować do oczu i wokół oczu. Lek zawiera monostearynian glikolu propylenowego, który może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zakażenia wtórne, podrażnienie, zapalenie skóry wokół ust, kontaktowe zapalenia skóry, zanik barwnika, nadmierne owłosienie, rozstępy, maceracja skóry, potówki. Rzadko: mrowienie lub kłucie, zapalenie mieszków włosowych, uczucie pieczenia, świąd, zmiany trądzikopodobne, zmiany zanikowe skóry. Bardzo rzadko: teleangiektazje. Wszystkie działania niepożądane kortykosteroidów stosowanych ogólnoustrojowo, w tym zahamowanie czynności kory nadnerczy, mogą także wystąpić po miejscowym zastosowaniu kortykosteroidów. U dzieci ze względu na większy niż u dorosłych stosunek powierzchni skóry do masy ciała, stwierdza się większe ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. U dzieci leczonych miejscowo kortykosteroidami opisywano przypadki nadciśnienia wewnątrzczaszkowego objawiającego się uwypukleniem ciemiączka, bólami głowy oraz obustronnym obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego. Dodatkowo u dzieci i niemowląt mogą wystąpić zaburzenia wzrostu i rozwoju.

Ciąża i laktacja

Furoinian mometazonu podawany miejscowo może być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści z leczenia uzasadniają ryzyko jego zastosowania dla matki lub płodu. Nie ma wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży u ludzi. Miejscowe podawanie kortykosteroidów ciężarnym zwierzętom może być przyczyną nieprawidłowości rozwoju płodowego, w tym rozszczepu podniebienia i wewnątrzmacicznego opóźnienia rozwoju płodu. Jeśli jest wskazane stosowanie dawek lub długotrwałe leczenie, należy przerwać karmienie piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje podczas miejscowego stosowania furoinianu mometazonu z innymi lekami. Należy jednak mieć na uwadze, że nie należy szczepić pacjentów przeciwko ospie i nie podejmować innych immunizacji, szczególnie podczas przewlekłego stosowania leku na dużą powierzchnię skóry, ze względu na ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi immunologicznej w postaci pojawienia się odpowiednich przeciwciał. Furoinian mometazonu może nasilać działanie leków immunosupresyjnych i osłabiać działanie leków immunomodulujących.

Cena

Elitasone, cena 100% 25.82 zł

Preparat zawiera substancję: Mometasone furoate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."