DulcoSoft Junior

10 ml roztworu zawiera 5 g makrogolu 4000.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
DulcoSoft Junior but. 100 ml, roztw. doustny 18.0 zł 2019-04-05

Działanie

Wyrób medyczny o osmotycznym działaniu przeczyszczającym, którego głównym składnikiem jest makrogol 4000. Dzięki wysokiej zdolności wiązania wody służy jako jej nośnik i bezpośrednio transportuje ją do okrężnicy. Preparat zmiękcza twarde masy kałowe, co prowadzi do nasilenia perystaltyki jelitowej i ułatwia wypróżnianie. Nie jest wchłaniany przez organizm oraz ulega wydaleniu wraz z kałem w postaci niezmienionej. Roztwór nie zawiera cukru - może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę. Preparat jest odpowiedni dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dzieci powyżej 2 rż., osób chorych na cukrzycę oraz pacjentów stosujących dietę niskosodową. Nie zawiera glutenu. Preparat posiada neutralny smak i zapach. Łagodzi zaparcia. Zmiękcza twarde masy kałowe.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 8 rż.: 20-40 ml roztworu na dobę, najlepiej w pojedynczej dawce przyjmowanej rano. W przypadku stosowania preparatu u dzieci poniżej 8. rż. należy skonsultować się z lekarzem. Dzieci od 4 do 7 lat: 16-32 ml roztworu na dobę, najlepiej w pojedynczej dawce przyjmowanej rano. Dzieci od 2 do 3 lat: 8-16 ml roztworu na dobę, najlepiej w pojedynczej dawce przyjmowanej rano. Nie przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Preparat zazwyczaj zaczyna działać po 1-3 dniach stosowania. Jeżeli zaparcia będą się utrzymywać, należy zbadać ich przyczynę. Dzieci nie powinny stosować preparatu przez okres dłuższy niż 3 miesiące. Sposób podania. Preparat można zmieszać z dowolnie wybranym napojem (ok. 150 ml).

Wskazania

Objawowe leczenie zaparć, ostre i przewlekłe zaparcia, zmiękczanie twardych mas kałowych u dorosłych i dzieci powyżej 2 rż. w celu ułatwienia wypróżnienia i uzyskania łagodnej ulgi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Ciężka zapalna choroba jelit (wrzodziejąca zapalenie jelit, choroba Leśniowskiego-Crohna), toksyczne rozdęcie okrężnicy. Wystąpienie lub ryzyko wystąpienia perforacji przewodu pokarmowego. Porażenna niedrożność jelit bądź też podejrzenie niedrożności jelit lub objawowego zwężenia jelit. Brzuszne zespoły bólowe o nieokreślonej przyczynie. Dzieci poniżej 2 rż.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć chorobę organiczną. Preparatu nie należy przyjmować codziennie w sposób ciągły przez dłuższy okres bez zbadania przyczyny zaparcia. W przypadku utrzymujących się bólów brzucha należy zwrócić się o poradę medyczną. W przypadku biegunki należy zachować ostrożność u pacjentów podatnych na zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej (np. pacjentów w podeszłym wieku, osób z upośledzoną czynnością wątroby lub nerek bądź też pacjentów stosujących leki moczopędne) i należy rozważyć monitorowanie stężeń elektrolitów. Znaczna utrata płynów z powodu biegunki lub wymiotów może wymagać leczenia zaburzeń gospodarki elektrolitowej. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem. U pacjentów przyjmujących produkty zawierające makrogol mogą wystąpić stany alergiczne (takie jak wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka i nadwrażliwość). Jeżeli pacjent zauważy u siebie któryś z powyższych objawów, powinien przestać stosować preparat i natychmiast skonsultować się z lekarzem. Zbyt duże dawki preparatu mogą spowodować biegunkę, bóle brzucha, rozdęcie brzucha i wymioty - objawy te ustępują po przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki.

Niepożądane działanie

Działania niepożądane miały na ogół charakter łagodny i przemijający. Biegunka, bóle brzucha, rozdęcie brzucha, nudności, wymioty, nietrzymanie kału i wzdęcia. Rzadko mogą wystąpić: wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka, reakcja nadwrażliwości. W przypadku biegunki, która zazwyczaj ustępuje po przerwaniu leczenia lub zmniejszeniu dawki, należy rozważyć kontakt z lekarzem, ponieważ może być konieczne leczenie zapobiegające utracie soli (elektrolitów) związanej z utratą płynów. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Ciąża i laktacja

Preparat może być przyjmowany w ciąży lub w okresie karmienia piersią. Wchłanianie makrogolu 4000 jest pomijalne, dlatego nie powinien on wywierać wpływu na organizm. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny jednak skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem preparatu.

Uwagi

Roztwór należy zużyć w ciągu 6 tygodni od otwarcia butelki.

Interakcje

Preparat powoduje zwiększenie ciśnienia osmotycznego w świetle jelit, przez co może zmieniać wchłanianie jelitowe innych preparatów podawanych równocześnie. W przypadku przyjmowania innych preparatów należy poinformować lekarza lub farmaceutę.

Cena

DulcoSoft Junior, cena 100% 18.0 zł

Preparat zawiera substancję:

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."