Dolomit VIS

1 tabl. zawiera 54 mg lub 108 mg jonów wapnia (w postaci węglanu wapnia) i odpowiednio 32 mg lub 64 mg jonów magnezu (w postaci węglanu magnezu). Preparat zawiera laktozę; ponadto tabl. 54 mg+32 mg zawierają sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dolomit VIS 100 szt., tabl.

Calcium carbonate,

Magnesium carbonate

14.1 zł 2019-04-05

Działanie

Naturalny minerał, zawierający głównie węglan wapnia i węglan magnezu oraz niewielkie ilości jonów: żelaza, glinu, krzemu, manganu, cynku i miedzi. Główny mechanizm działania preparatu polega na uzupełnianiu niedoborów jonów magnezowych i wapniowych w organizmie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat. Tabl. 54 mg+32 mg: profilaktycznie 1-2 tabl. na dobę; leczniczo w stanach niedoboru wapnia i magnezu: 2-6 tabl. na dobę, zależnie od wielkości niedoboru. Tabl. 108 mg+64 mg: profilaktycznie 1 tabl. na dobę; leczniczo w stanach niedoboru wapnia i magnezu: 1-3 tabl. na dobę, zależnie od wielkości niedoboru. Tabletki należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.

Wskazania

Leczniczo w celu wyrównania gospodarki wapniowo-magnezowej organizmu w stanach hipokalcemii i hipomagnezemii oraz profilaktycznie dla zapobiegania niedoborom wapnia i magnezu. Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 700-800 mg a na magnez 270-350 mg. Profilaktycznie produkty lecznicze magnezowo-wapniowe stosuje się w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego, wzmożonej drażliwości, sytuacjach stresowych, zaburzeniach snu, bólach mięśni, przy dłuższym wysiłku fizycznym, okresach szybkiego wzrostu u dzieci i młodzieży, w okresie ciąży i laktacji. Ponadto w okresie rekonwalescencji, w celu zwiększenia odporności organizmu po przebytych chorobach i złamaniach kości. U kobiet w okresie menopauzy, w zapobieganiu demineralizacji kości oraz wspomagająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkalcemia, hipermagnezemia, blok przedsionkowo-komorowy, miastenia, bezmocz, choroby nerek z zaburzeniami filtracji, znaczne obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi, obrzęk śluzowaty. Rozwijające się nowotwory złośliwe (magnez może pobudzić ich wzrost).

Środki ostrożności

Nie stosować w skojarzeniu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi oraz z glikozydami naparstnicy. Podczas leczenia należy kontrolować stężenie wapnia we krwi. U pacjentów z łagodną hiperkalciurią, niewydolnością nerek lub kamicą nerkową należy kontrolować wydalanie wapnia z moczem. Pacjenci z kamicą nerkową powinni podczas leczenia pić dużo płynów. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Tabl. 54 mg + 32 mg zawierają sacharozę - nie stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy – izomaltazy.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: nudności, wymioty, luźne stolce, przy długotrwałym stosowaniu objawy senności.

Ciąża i laktacja

Lek można stosować w okresie ciąży i laktacji jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Interakcje

Ze względu na zmniejszone wchłanianie zarówno wapnia i magnezu jak i poniższych leków, preparatu nie należy podawać jednocześnie z fosforanami, związkami żelaza, fluorochinolonami, tetracyklinami oraz doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi pochodnymi warfaryny (wskazana jest 3 h przerwa między podaniem obu leków). Leki moczopędne (furosemid, kwas etakrynowy) zwiększają wydalanie magnezu z moczem. Sole wapnia podawane dożylnie osłabiają działanie magnezu. Moczopędne leki tiazydowe zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia i stwarzają ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabić działanie werapamilu i innych antagonistów wapnia. Alkohol i glukoza w większej ilości zwiększają wydalanie magnezu z moczem. Duże dawki wapnia podawane równocześnie z glikozydami nasercowymi nasilają ich działanie i mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca.

Cena

Dolomit VIS, cena 100% 14.1 zł

Preparat zawiera substancję: Calcium carbonate, Magnesium carbonate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."