Dolgit®

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dolgit® tuba 100 g, żel

Ibuprofen

13.99 zł 2019-04-05

Działanie

Lek działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn w tkankach zapalnie zmienionych. Uwolniony ibuprofen przenika przez skórę do głębiej położonych tkanek, stawów i płynu maziówkowego, osiągając stężenie terapeutycznie w stopniu znaczącym. Po miejscowym zastosowaniu, uwolniony ibuprofen oznaczany z surowicy osiągał bardzo małe stężenie (wchłanianie wynosi maksymalnie 5 %).

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Pasek kremu o długości 4-10 cm wciera się 3-4 razy dziennie w miejsca chorobowo zmienione. W razie konieczności lek można stosować częściej, ale zachować 4-godzinną przerwę. Nie stosować pod opatrunkiem okuzyjnym. Penetracja substancji czynnej może być zwiększona przez jonoforezę (krem nanosi się pod katodę i prowadzi zabieg przez 15 min). Dobowa dawka kremu nie powinna przekraczać 12 g kremu.

Wskazania

Miejscowe leczenie bólu mięśni. Leczenie bólu w przebiegu zwyrodnieniowych chorób stawów, reumatycznych schorzeń stawów obwodowych i kręgosłupa. Leczenia zmian zapalnych tkanek okołostawowych (np. kaletek maziowych, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebek stawowych). Leczenie bolesnej sztywności barku, bólu okolicy lędźwiowej kręgosłupa, zmian pourazowych związanych z uprawianiem sportu lub powypadkowych (np. stłuczeń, skręceń).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ oraz którąkolwiek substancję pomocniczą. Występowanie w wywiadzie pokrzywki, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, astmy po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.

Środki ostrożności

Nie należy stosować na otwarte rany, błony śluzowe i w okolice oczu. Stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek, chorobą wrzodową żołądku lub dwunastnicy (ryzyko zaostrzenia objawów), astmą oskrzelową (ryzyko alergicznych reakcji oskrzelowych) i nietolerancją kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu lub innych NLPZ przyjmowanych doustnie. W przypadku wystąpienia wysypki lek należy odstawić. Lek nie wskazany u dzieci < 14 rż. Nie stosować pod opatrunki okluzyjne.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne, wstrząs, zaczerwienienie i mrowienie skóry w miejscu podania, astma, pogorszenie stanu astmatycznego, skurcz oskrzeli lub duszność, wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczyniowy, plamica, martwica naskórka, rumień wielopostaciowy, niewydolność nerek u pacjentów z chorobami nerek, ból brzucha, niestrawność. W przypadku wystąpienia powyższych objawów lek należy odstawić.

Ciąża i laktacja

W I i II trymestrze ciąży nie stosować na większe powierzchnie skóry i przez dłuższy czas. Stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Nie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie znane są interakcje miejscowego stosowanego ibuprofenu z innymi lekami. Jednoczesne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ może zwiększać częstość występowania objawów niepożądanych.

Cena

Dolgit®, cena 100% 13.99 zł

Preparat zawiera substancję: Ibuprofen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."