Divascan®

1 tabl. zawiera 2,5 mg iprazochromu. Preparat zawiera laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Divascan® 60 szt., tabl.

Iprazochrome

30.08 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwmigrenowy. Iprazochrom zapobiega miejscowym zaburzeniom metabolicznym w procesie patomechanizmu migreny. Powoduje zablokowanie amin biogennych, a tym samym hamuje pobudzanie chemoreceptorów, wzrost przepuszczalności naczyń i rozwój obrzęku okołoogniskowego. Iprazochrom wykazuje działanie antagonistyczne wobec serotoniny i zmniejsza przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych w układzie kapilarnym. Po podaniu doustnym na czczo, iprazochrom jest szybko wchłaniany. Cmax występuje po 1 h od podania. T0,5 wynosi 2,2 ± 0,5 h. Około 20% podanej dawki jest wydalane przez nerki w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Doustnie. Migrena: 1-2 tabl. (maksymalnie 3 tabl.) 3 razy na dobę. Preparat łagodzi objawy, ale nie likwiduje ich całkowicie, jednoczesne podawanie innych leków przerywających napad jest w razie potrzeby zalecane. Retinopatia cukrzycowa: 2 tabl. 3 razy na dobę. Jeśli leczenie przebiega pomyślnie, po kilku miesiącach można zmniejszyć dawkę do 1 tabl. 3 razy na dobę. Preparat jest przeznaczony do długotrwałego leczenia, jego skuteczność zwiększa się wraz z czasem trwania leczenia. Zmniejszenie częstości napadów powinno wystąpić po 4 tyg. leczenia, a pełna skuteczność po 3 miesiącach. Jeśli napady pogłębią się lub nie ustaną, należy skonsultować się z lekarzem. Szczególne grupy pacjentów. Nie ma wystarczającego doświadczenia w stosowaniu iprazochromu u dzieci. Sposób podania. Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Wskazania

Leczenie profilaktyczne migreny (z aurą bądź bez aury). Leczenie retinopatii cukrzycowej we wczesnym stadium.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża i laktacja. Dzieci i młodzież poniżej 18 rż.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość laktozy, lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko: wysypka alergiczna polekowa (ustępująca po kilku dniach od odstawienia leku). Bardzo rzadko: utrata apetytu (na początku leczenia). Podczas leczenia może pojawić się czerwonawo-brązowe zabarwienie moczu, oznacza to, że substancja czynna jest wydalana z moczem.

Ciąża i laktacja

Nie ma dowodów na działanie embriotoksyczne, jednak z powodu braku wystarczającego doświadczenia, nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Divascan®, cena 100% 30.08 zł

Preparat zawiera substancję: Iprazochrome

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."