Diphergan®

5 ml syropu zawiera 5 mg chlorowodorku prometazyny; syrop zawiera sacharozę i pirosiarczyn sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diphergan® but. 150 ml, syrop

Promethazine hydrochloride

26.89 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwhistaminowy. Prometazyna działa przeciwalergicznie, uspokajająco i przeciwwymiotnie. Blokuje receptory histaminowe H1. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Początek działania obserwuje się już po 20 min; Cmax we krwi osiąga po 1-2 h od podania, utrzymuje się ono przez 4-6 h. Po podaniu dawki 25 mg działa 6-8 h. T0,5 wynosi 12 h. W 93% wiąże się z białkami osocza. Ulega biotransformacji w wątrobie. Wydalany jest przez nerki w postaci metabolitów.

Dawkowanie

Doustnie. Przeciwalergicznie: dorośli: 10 mg (10 ml syropu) 2-4 razy na dobę, przed posiłkiem i przed snem, w razie konieczności; dzieci od 2 do 12 lat: 0,125 mg/kg mc. co 4-6 h. Przeciwwymiotnie: dorośli: 25 mg jednorazowo (25 ml syropu), a następnie 10-25 mg co 4-6 h, w razie konieczności; dzieci od 2 do 12 lat: 0,25-0,5 mg/kg mc. co 4-6 h. Choroba lokomocyjna (nudności, zawroty głowy): dorośli: 25 mg jednorazowo 1/2-1 h przed podróżą, dawkę można powtórzyć 8-12 h później; dzieci od 2 do 12 lat: 0,25-0,5 mg/kg mc. co 12 h. Uspokajająco: dorośli: 25-50 mg jednorazowo; dzieci od 2 do 12 lat: 0,5-1 mg/kg mc. jednorazowo. Przy dawkowaniu u dzieci nie należy przekraczać połowy dawki dla dorosłych.

Wskazania

Choroby alergiczne. Choroba lokomocyjna. Jako lek uspokajający przed i po zabiegach chirurgicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne pochodne fenotiazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zahamowanie czynności OUN. Śpiączka. Leczenie inhibitorami MAO i okres 14 dni po zakończeniu ich stosowania. Prometazyny nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność stosując prometazynę u pacjentów: z jaskrą; z padaczką (obniża próg drgawkowy); ze zwężeniem ujścia cewki moczowej; z przerostem gruczołu krokowego; z niedoczynnością wątroby; z niedrożnością odźwiernika dwunastnicy; z chorobą wrzodową żołądka; z astmą oskrzelową; z zapaleniem oskrzeli; z rozstrzeniem oskrzeli; z ciężką chorobą wieńcową; z niewydolnością nerek. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub w przypadku niedoboru sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera pirosiarczyn sodu i rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwość i skurcz oskrzeli.

Niepożądane działanie

Rzadko: kserostomia, wysychanie dróg oddechowych, zaburzenia rytmu serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zmiany w nerkach, dyzuria, zmiany w wątrobie. Częstość nieznana: suchość w jamie ustnej oraz zagęszczenie śluzu w drogach oddechowych (co może powodować świszczący oddech, chrapliwe sapanie, sapkę), spadek ciśnienia krwi, tachykardia, zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie rozszerzenie źrenic), nadwrażliwość na światło, depresja lub pobudzenie OUN (częściej pobudzenie i halucynacje), zmiany regulacji temperatury ciała (gorączka), rumień na twarzy. Lek może powodować zafałszowanie (dodatnio lub ujemnie) wyników immunologicznych testów ciążowych, może podwyższać stężenie glukozy we krwi, hipokaliemia.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lek przenika do mleka kobiecego i może wywołać ospałość noworodka - stosowanie w okresie karmienia piersią jest dopuszczalne tylko po konsultacji z lekarzem.

Uwagi

Prometazyna może zakłócać immunologiczne testy ciążowe z użyciem moczu, powodując wyniki fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne. Należy zaprzestać stosowania prometazyny na co najmniej 72 h przed rozpoczęciem immunologicznych testów skórnych, ponieważ może ona hamować reakcję skórną w której pośredniczy histamina, powodując wyniki fałszywie ujemne. Lek może powodować upośledzenie sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - należy zachować ostrożność.

Interakcje

Prometazyna nasila działanie następujących leków: przeciwbólowych, barbituranów oraz działanie depresyjne narkotyków. Ponadto wykazuje synergizm z lekami neuroleptycznymi, alkoholem i parasympatykolitykami. Chlorowodorek prometazyny może odwracać wazopresyjne działanie adrenaliny, w związku z czym niedociśnienia tętniczego wywołanego prometazyną nie wolno leczyć adrenaliną. Jednoczesne stosowanie prometazyny z niektórymi inhibitorami MAO może spowodować wzrost stężenia obu leków w krwi.

Cena

Diphergan®, cena 100% 26.89 zł

Preparat zawiera substancję: Promethazine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."