Diosmina Colfarm Max

1 tabl. zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diosmina Colfarm Max 60 szt., tabl.

Diosmin

2019-04-05

Działanie

Diosmina wpływa na mikrokrążenie i parametry hemoreologiczne krążenia. Wykazuje działanie ochronne wobec naczyń żylnych, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność ścian naczyń i zwiększenie ich napięcia. Poprawiając powrót krwi z układu żylnego kończyn dolnych, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach. Hamuje patologiczną aktywację i adhezję leukocytów do ścian naczyń włosowatych, zmniejsza nadmierną lepkość krwi. Dzięki hamowaniu wydzielania mediatorów reakcji zapalnej (hamuje syntezę prostaglandyn i działa przeciwutleniająco, zmniejsza stężenie wolnych rodników, ogranicza uwalnianie histaminy, zmniejsza aktywność hialuronidazy i ceruloplazminy) ma właściwości przeciwzapalne. Po podaniu doustnym jest metabolizowana w jelitach przez florę bakteryjną do swojego aglikonu - diosmetyny i w tej postaci szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Tmax dla diosmetyny wynosi ok. 1 h. T0,5 diosmetyny w osoczu krwi wynosi średnio 31,5 h (24-36 h). Metabolitami diosminy są kwasy fenolowe i ich pochodne sprzężone z glicyną, które wydalane są w ciągu pierwszej doby przez nerki oraz z kałem, następnie tylko z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Zwykle 1 tabl. raz na dobę. W przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu dawka wynosi: 1 tabl. 3 razy na dobę przez 4 dni, a następnie przez kolejne 3 dni 1 tabl. 2 razy na dobę. Sposób podania. Lek przyjmować podczas posiłku.

Wskazania

Leczenie objawów związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznego kończyn dolnych, takich jak: uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze nóg, pajączki naczyniowe, tj. teleangiektazje spowodowane przez rozszerzenie i rozgałęzienie powierzchownych skórnych naczyń krwionośnych. Leczenie objawowe w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

W przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu, należy pamiętać, że terapia preparatem jest tylko objawowa i powinna być krótkotrwała; jeżeli dolegliwości nie ustępują, należy wykonać badanie proktologiczne i wybrać odpowiednią metodę leczenia. Stosowanie preparatu w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu nie wyklucza podawania innych leków doodbytniczo. W przypadku zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych, działanie terapeutyczne leku można zwiększyć poprzez odpowiedni tryb życia (unikanie ekspozycji słonecznej oraz przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy czas, utrzymanie odpowiedniej masy ciała, noszenie specjalnych pończoch).

Niepożądane działanie

Rzadko: biegunka, niestrawność, nudności, wymioty; zawroty głowy, ból głowy, złe samopoczucie; wysypka, świąd, pokrzywka (objawy skórne najczęściej towarzyszą nadwrażliwości). Częstość nieznana: bezsenność, wzmożony niepokój. W przypadku łagodnych działań niepożądanych, dotyczących żołądka i jelit, oraz zaburzeń neurowegetatywnych nie jest wymagane odstawienie preparatu.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią ze względu na brak wystarczających danych.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Diosmina zmienia profil farmakokinetyczny metronidazolu podwyższając jego maksymalne stężenie w osoczu i wydłużając czas jego eliminacji. Diosmina może zwiększać czas eliminacji i maksymalne stężenie w osoczu diklofenaku. Diosmina hamuje agregację płytek krwi, mechanizm ten może mieć wpływ na skumulowanie się działań niepożądanych u pacjentów przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Preparat zawiera substancję: Diosmin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."