DIH Max

1 tabl. powl. zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
DIH Max 60 szt., tabl.

Diosmin

77.25 zł 2019-04-05

Działanie

Diosmina wpływa na mikrokrążenie i parametry hemoreologiczne krążenia. Wykazuje działanie ochronne wobec naczyń żylnych, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność ścian naczyń i zwiększenie ich napięcia (m.in. na skutek przedłużenia skurczu włókien mięśniowych ściany naczyń żylnych w odpowiedzi na noradrenalinę i wzrost wrażliwości miocytów na jony wapniowe). Poprawiając powrót krwi z układu żylnego kończyn dolnych, zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach. Hamuje patologiczną aktywację i adhezję leukocytów do ścian naczyń włosowatych, zmniejsza nadmierną lepkość krwi. Dzięki hamowaniu wydzielania mediatorów reakcji zapalnej (hamuje syntezę prostaglandyn i działa przeciwutleniająco, zmniejsza stężenie wolnych rodników, ogranicza uwalnianie histaminy, zmniejsza aktywność hialuronidazy i ceruloplazminy) ma właściwości przeciwzapalne. Diosmina zwiększa przepływ w układzie chłonnym, podwyższa ciśnienie onkotyczne limfy. Po podaniu doustnym jest metabolizowana w jelitach przez florę bakteryjną do swojego aglikonu - diosmetyny i w tej postaci szybko wchłania sie z przewodu pokarmowego. Tmax wynosi ok. 1 h. T0,5 wynosi średnio 31,5 h. Metabolitami diosminy są kwasy fenolowe i ich pochodne sprzężone z glicyną, które wydalane są przez pierwszą dobę przez nerki i z kałem, następnie tylko z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Zwykle 1 tabl. 2 razy na dobę - rano i wieczorem (1000 mg diosminy/dobę). Jedynie w przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zaleca się podawanie większych dawek: 3 tabl. 2 razy na dobę (6 tabl./dobę) przez 4 dni, a przez kolejne 3 dni zmniejszenie dawki do 2 tabl. 2 razy na dobę (4 tabl./dobę). Sposób podania: lek przyjmować podczas posiłku.

Wskazania

Objawy przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych: bóle i nocne kurcze nóg, uczucie ciężkości nóg, żylaki kończyn dolnych, poszerzenia bardzo drobnych naczyń żylnych, tzw. pajączki naczyniowe, obrzęki nóg (opuchlizna, puchnięcie nóg). Objawowe leczenie żylaków odbytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diosminę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zastosowanie dużych dawek preparatu powinno być krótkotrwałe i jeśli dolegliwości nie ustępują wymagana jest kompleksowa ocena proktologiczna stanu pacjenta.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje dermatologiczne (tj. egzema, wysypka, świąd, pokrzywka, łupież różowy) wynikające z nadwrażliwości na diosminę; ból żołądka, nudności, niestrawność, wymioty lub inne zaburzenia dotyczące przewodu pokarmowego. Notowano również przypadki zaburzeń neurowegetatywnych, tj.: bezsenność, trudności w zasypianiu, zawroty i ból głowy, niepokój; miały one charakter przemijający.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

DIH Max, cena 100% 77.25 zł

Preparat zawiera substancję: Diosmin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."