Digestonic

1 ml (co odpowiada 0,89 g) płynu doustnego zawiera 1 ml płynnego wyciągu z ziela dziurawca (5,70 cz.), kwiatu rumianku (2,84 cz.), liści mięty pieprzowej (2,84 cz.), korzenia rzewienia (2,86 cz.), owoców róży (2,84 cz.), owoców kopru włoskiego (1,46 cz.), owoców kolendry (1,46 cz.; 1:5). 1 ml preparatu zawiera 0,31 -0,45 mg związków antranoidowych w przeliczeniu na reinę. Ekstrahent - etanol 70% (V/V). Zawartość etanolu 60-68 % (V/V).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Digestonic but. 100 ml, płyn doustny

Chamomilla recutita,

Foeniculum vulgare,

Hypericum perforatum,

Mentha piperita,

Rheum sp.,

Rosa sp.,

Coriandrum sativum

10.53 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa wiatropędnie, rozkurczająco i żółciopędnie.

Dawkowanie

Doustnie: 3 razy dziennie po 1 łyżeczce preparatu w 1/4 szklanki wody.

Wskazania

Preparat tradycyjnie stosowany w niestrawności.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedrożność i stany zapalne jelit, kamica zółciowa. Choroby w których jest przeciwskazane przyjmowanie etanolu (np. padaczka, choroba alkoholowa, choroby wątroby).

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci do 12 rż. Lek zawiera 60-68 % etanolu, jednorazowa dawka preparatu (5 ml płynu) zawiera do 2,7 g alkoholu, co odpowiada 68 ml piwa lub 28 ml wina. Szkodliwy dla osób cierpiących na alkoholizm. Nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i osób cierpiących na choroby wątroby, padaczkę.

Niepożądane działanie

Możliwe jest wystąpienie uczulenia na swiatło (ze względu na zawartość w składzie ziela dziurawca) i reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Preparat zawiera alkohol.

Uwagi

Z uwagi na zawartość etanolu (dawka jednorazowa 5 ml zawiera do 2,7 g etanolu) preparat wpływa na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Systematyczne przyjmowanie preparatu może powodować aktywację cytochromu P450, co może prowadzić do osłabienia działania innych leków np. środków przeciwwirusowych (indinavir), cyklosporyny, warfaryny, teofiliny, digoksyny i doustnych środków antykoncepcyjnych. Nie stosować z lekami przeciwdepresyjnymi.

Cena

Digestonic, cena 100% 10.53 zł

Preparat zawiera substancję: Chamomilla recutita, Foeniculum vulgare, Hypericum perforatum, Mentha piperita, Rheum sp., Rosa sp., Coriandrum sativum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."