Diclofenacum Fastum

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diclofenacum Fastum tuba 100 g, żel

Diclofenac sodium

25.62 zł 2019-04-05

Działanie

Lek z grupy NLPZ (pochodna kwasu aminofenylooctowego) do stosowania miejscowego na skórę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Wodno-alkoholowe podłoże zapewnia preparatowi działanie łagodzące i chłodzące. Po zastosowaniu miejscowym diklofenak przenika przez skórę do tkanki podskórnej, błony maziowej i płynu maziowego. Maksymalne stężenie diklofenaku we krwi po podaniu miejscowym jest około 100 razy mniejsze niż po podaniu doustnym. Opatrunek okluzyjny stosowany przez 10 h trzykrotnie zwiększa ilość diklofenaku wchłanianego do krwiobiegu. Lek wiąże się z białkami osocza w 99,7% (z czego w 99,4% z albuminą). Diklofenak i jego metabolity wydalane są głównie w moczu.

Dawkowanie

Miejscowo, na suchą skórę. Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: 3-4 razy na dobę, delikatnie wetrzeć w bolące miejsce. Ilość użytego żelu należy dostosować do rozmiarów tego miejsca, np. ilość 2 do 4 g (4 do 8 cm) produktu jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400 do 800 cm2. Po zastosowaniu produktu należy umyć ręce, o ile leczenie ich nie dotyczy. Maksymalna dawka dobowa wynosi 16 g żelu. Lek może być stosowany z nieokluzyjnymi opatrunkami, ale nie należy stosować go z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi. Czas stosowania zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. U dorosłych, w przypadku stosowania leku bez konsultacji z lekarzem, nie należy go stosować dłużej niż przez 14 dni, u młodzieży powyżej 14 lat - nie należy go stosować dłużej niż przez 7 dni. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych.

Wskazania

Młodzież >14 lat, do krótkotrwałego stosowania w: miejscowym, objawowym leczeniu bólu w ostrych nadwyrężeniach, skręceniach albo stłuczeniach wywołanych tępymi urazami. Dorośli. Miejscowe, objawowe leczenie bólu oraz innych objawów stanu zapalnego w: urazach ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów, np. z powodu skręcenia, nadwyrężenia i stłuczenia; ograniczonych postaciach stanów zapalnych tkanek miękkich; w łagodnej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne i kwas acetylosalicylowy. Trzeci trymestr ciąży. Dzieci i młodzież poniżej 14 lat. Pacjenci, u których napady astmy, pokrzywka, czy ostre zapalenie błony śluzowej nosa są wywoływane przez kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NPLZ).

Środki ostrożności

W przypadku stosowania leku na duże powierzchnie skóry lub podczas stosowania długotrwałego nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Ostrożnie stosować u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, oraz u pacjentów z astmą oskrzelową w wywiadzie. Należy przerwać leczenie, jeśli po zastosowaniu produktu leczniczego pojawi się wysypka. Żel należy stosować wyłącznie na zdrową i nieuszkodzoną skórę (bez otwartych ran i uszkodzeń). Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi. Nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne. Leczonej powierzchni skóry nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w trakcie i 2 tyg. po zakończeniu leczenia. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może wywierać działanie drażniące na skórę.

Niepożądane działanie

Często: zaczerwienienie, wysypka, wyprysk, kontaktowe zapalenie skóry. Rzadko: pęcherzowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: astma, reakcje nadwrażliwości na światło, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, wysypka grudkowa. Po długotrwałym stosowaniu leku na duże powierzchnie skóry możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych związanych z jego wchłanianiem, np. zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego (brak apetytu, nudności, wymioty, biegunka, ból, krwawienia i owrzodzenia).

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w trakcie ciąży. Stosowanie diklofenaku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Brak informacji dotyczących przenikania diklofenaku do mleka matki po zastosowaniu leku na skórę - nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią. W przypadkach, gdy zastosowanie jest uzasadnione, nie należy stosować leku na piersi, na duże powierzchnie skóry ani długotrwale.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn po podaniu miejscowym na skórę.

Interakcje

Po podaniu na skórę, ilość diklofenaku, która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest nieznaczna. Z tego powodu prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niskie.

Cena

Diclofenacum Fastum, cena 100% 25.62 zł

Preparat zawiera substancję: Diclofenac sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."