Diabetofort

1 ml preparatu zawiera: 1 ml wyciągu płynnego złożonego (1:1) z: owocni fasoli zwyczajnej, liścia brzozy, kłącza perzu, liścia jeżyny i owocu róży. Preparat zawiera etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diabetofort but. 100 g, płyn doustny

Agropyron repens,

Betula sp.,

Phaseolus vulgaris,

Rosa sp.,

Rubus fruticosus

15.74 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat stosowany tradycyjnie w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: 5 ml leku do 4 razy na dobę, po posiłku. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Sposób podania: należy odmierzyć pojedynczą dawkę poprzez przelanie leku z butelki do miarki, a następnie uzupełnić miarkę wodą lub sokiem owocowym i całość wypić. W razie potrzeby popić wodą. W czasie stosowania leku zaleca się przyjmowanie większej ilości płynów. Jeśli po upływie 5 dni stosowania leku nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Wskazania

Zaburzenia w oddawaniu moczu. W porozumieniu z lekarzem lek może być stosowany przez osoby z rodzinną predyspozycją do cukrzycy jako wspomagający środek moczopędny, zmniejszający tendencję do wzrostu cukru po posiłku (w przypadkowej hiperglikemii).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania w przypadku obrzęków wywołanych niewydolnością serca lub nerek. Ze względu na zawartosć tanoidów hydrolizujących, długotrwałe stosowanie może prowadzić do dysfunkcji wątroby (lek należy stosować krótkotrwale). Preparat zawiera 60-70% (V/V) etanolu. Pojedyncza dawka leku (5 ml) zawiera do 2,76 g etanolu, co odpowiada 70 ml piwa lub 29 ml wina. Preparat może działać szkodliwie u osób uzależnionych od alkoholu, a także osób z niewydolnością wątroby, padaczką, uszkodzeniami mózgu i chorobami psychicznymi. Należy skonsultować sie z lekarzem jeśli: podczas stosowania preparatu wystąpią dolegliwości takie jak gorączka, trudności w oddawaniu moczu, skurcze, pojawienie się krwi w moczu, należy skonsultować się z lekarzem lub w przypadku nieustąpienia lub nasilenia objawów po 5 dniach stosowania leku. W czasie terapii zaleca się przyjmowanie większej ilości napojów.

Niepożądane działanie

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka) lub reakcje alergiczne na przetwory z brzozy (takie jak: świąd, wysypka, pokrzywka, alergiczny nieżyt nosa).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Preparat zawiera etanol. Przy stosowaniu zgodnie z zaleconym dawkowaniem preparat nie wywiera istotnego wpływu na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn. Pomimo to najlepiej nie przyjmować leku bezpośrednio przed podejmowaniem takich czynności. Przy przyjęciu dawki leku przekraczającej dawkę zalecaną, może nastąpić osłabienie zdolności psychofizycznych, na skutek przyjęcia zwiększonej ilości alkoholu.

Interakcje

Nie obserwowano.

Cena

Diabetofort, cena 100% 15.74 zł

Preparat zawiera substancję: Agropyron repens, Betula sp., Phaseolus vulgaris, Rosa sp., Rubus fruticosus

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."