Devisol - 25

1 ml kropli zawiera 150 µg kalcyfediolu (1 kropla = 5 µg).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Devisol - 25 10 ml, krople doustne, roztw.

Calcifediol

10.54 zł 2019-04-05

Działanie

Metabolit cholekalcyferolu, działający od niego 1,5 raza silniej. Powstaje w wątrobie w wyniku hydroksylacji cholekalcyferolu. Jest metabolizowany w nerkach do kalcytriolu, tj.1,25-dihydroksycholekalcyferolu (aktywnego metabolitu). Kalcyfediol dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego (biodostępność 62-77%), osiągając maksymalne stężenie we krwi po 4-8 h. Lek w dużym stopniu wiąże się z białkami osocza. Jest wydalany z żółcią i przez nerki. T0,5 wynosi około 16 dni.

Dawkowanie

Dzieci w przewlekłych chorobach wątroby i w hipokalcemii towarzyszącej leczeniu padaczki: 20-40 µg (4-8 kropli)/dobę (0,4-1,8 µg/kg mc./dobę; średnio podaje się 1 µg/kg mc./dobę), w zapobieganiu krzywicy i osteomalacji powstałych u pacjentów leczonych preparatami przeciwdrgawkowymi: 10-20 µg (2-4 krople)/dobę; w osteodystrofii mocznicowej, krzywicy hipofosfatemicznej i niedoczynności przytarczyc dawki ustala się indywidualnie, zależnie od stężenia wapnia we krwi. Dorośli: 50-75 µg (10-15 kropli)/dobę.Stosując lek w postaci kropli, podaje się go z niewielką ilością wody, mleka lub soku owocowego.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie hipokalcemii, krzywicy i osteomalacji, towarzyszących przewlekłym chorobom wątroby lub występujących jako powikłania długotrwałego leczenia przeciwpadaczkowego i kortykoterapii. Zapobieganie i leczenie osteodystrofii mocznicowej. Idiopatyczna i pooperacyjna niedoczynność przytarczyc. Wybrane przypadki rodzinnej krzywicy hipofosfatemicznej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze. Hiperkalcemia i hiperkalciuria (w tym samoistna oraz idiopatyczna hiperkalcemia niemowląt). Niedoczynność tarczycy i kory nadnerczy. Nadczynność przytarczyc. Kamica nerkowa. Osteodystrofia nerkowa z hiperfosfatemią. Długotrwałe unieruchomienie. Niektóre choroby nowotworowe.

Środki ostrożności

Nie należy stosować w profilaktyce krzywicy u dzieci zdrowych. Ostrożnie stosować u pacjentów leczonych glikozydami naparstnicy lub tiazydowymi lekami moczopędnymi (należy monitorować stężenie wapnia we krwi). Przed podjęciem leczenia należy ocenić stosunek ryzyka do korzyści u pacjentów z: miażdżycą naczyń lub zaburzeniami czynności serca, hiperfosfatemią, upośledzoną czynnością nerek, sarkoidozą lub innymi chorobami ziarniniakowymi. Pacjentom dializowanym podczas stosowania kalcyfediolu należy podawać środki wiążące fosfor.

Niepożądane działanie

Przewlekła hiperkalcemia wywołana witaminą D może spowodować uogólnione zwapnienie naczyń, kamicę nerkową i zwapnienia tkanek miękkich, co może prowadzić do nadciśnienia i niewydolności nerek. Niewydolność nerek lub układu krążenia spowodowana toksycznością witaminy D może prowadzić do zgonu. U dzieci może wystąpić zahamowanie wzrostu. Wczesne objawy toksyczności witaminy D związane z hiperkalcemią obejmują: zaparcia, biegunki, suchość w ustach, ból głowy, wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, brak apetytu, metaliczny smak w ustach, mdłości i wymioty, zmęczenie i osłabienie. Późnymi objawami są bóle kostne, mętny mocz, wysokie ciśnienie krwi, nadwrażliwość oczu na światło, nieregularny rytm serca, świąd skóry, letarg, bóle mięśni, nudności i wymioty oraz zapalenie trzustki, psychozy, zaburzenia nastroju, zmniejszenie masy ciała.

Ciąża i laktacja

Lek jest teratogenny u zwierząt. Niewielkie ilości kalcyfediolu są wydzielane do mleka kobiecego. Dopuszcza się stosowanie w ciąży wyłącznie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Uwagi

Podczas leczenia należy okresowo kontrolować: stężenie wapnia w surowicy i ewentualnie stężenie wapnia w moczu (co 1-2 tyg. w ciągu pierwszych 3 miesięcy, następnie nie rzadziej niż co 3 miesiące); stężenie kreatyniny w surowicy; stężenie azotu mocznikowego we krwi; aktywność fosfatazy zasadowej w surowicy; stężenie fosforanów w surowicy; stosunek stężeń: wapń/kreatynina w moczu (co 1-3 mies.). Należy zapewnić prawidłową podaż wapnia z dietą.

Interakcje

Lek może nasilać toksyczne działanie glikozydów naparstnicy. W czasie stosowania kalcyfediolu nie należy podawać dużych dawek preparatów wapnia. Jednoczesne stosowanie leków zobojętniających HCl, które zawierają związki glinu, może prowadzić do toksyczności, zwłaszcza u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. W skojarzeniu z preparatami magnezu może wystąpić hipermagnezemia, zwłaszcza u pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek. Leki przeciwdrgawkowe (hydantoina, barbiturany, prymidon) mogą nasilać metabolizm witaminy D, osłabiając jej działanie (należy uzupełniać jej niedobór). Kalcyfediol może antagonizować działanie kalcytoniny, etidronianu, azotanu galu, pamidronianu, plikamycyny. W skojarzeniu z dużymi dawkami leków zawierających fosfor nasila się ryzyko hiperfosfatemii. Z innymi preparatami witaminy D zwiększa się ryzyko toksyczności (nie stosować w trakcie leczenia preparatem).

Cena

Devisol - 25, cena 100% 10.54 zł

Preparat zawiera substancję: Calcifediol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."