Devipasta

1 g pasty zawiera 450 mg paraformaldehydu i 370 mg lidokainy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Devipasta pudełko 5 g, pasta

Lidocaine,

Paraldehyde

76.87 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wykazuje działanie dewitalizujące, mumifikuje miazgę i wytwarza linię demarkacyjną na granicy ozębnej. Lidokaina zawarta w preparacie znosi ból po zastosowaniu paraformaldehydu.

Dawkowanie

Na odkrytą miazgę (w punkcie trepanacyjnym) nałożyć około 2-4 mg pasty (kuleczka o średnicy 1,5-2 mm). Bezpośrednio na pastę położyć kuleczkę waty, a następnie bez ucisku szczelny opatrunek tymczasowy (np. cement szkło-jonomerowy). Wkładka powinna pozostać w zębie 10-14 dni. Po 6-8 dniach następuje martwica miazgi, po dalszych 2-6 dniach następuje mumifikacja miazgi. Preparat należy stosować wyłącznie w przypadku braku możliwości leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej.

Wskazania

Bezarsenowa pasta stosowana w endodoncji do dewitalizacji miazgi zębowej w mortalnych metodach leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paraformaldehyd i lidokainę, jak również na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Możliwość biologicznego leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej wyklucza celowość stosowania preparatu. Nie stosować u dzieci poniżej 4 rż.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Niepożądane działanie

Może wystąpić przemijający ból po zastosowaniu pasty. Rzadko nadwrażliwość na paraformaldehyd.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią ze względu na brak danych o bezpieczeństwie stosowania preparatu.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Devipasta, cena 100% 76.87 zł

Preparat zawiera substancję: Lidocaine, Paraldehyde

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."