Desmoxan

1 kaps. zawiera 1,5 mg cytyzyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Desmoxan 100 szt., kaps. twarde

Cytisin

87.31 zł 2019-04-05

Działanie

Cytyzyna to alkaloid (występujący m.in. w nasionach złotokapu), wywierający działanie na receptory N-cholinergiczne (nikotynowe). Cytyzyna pobudza, a następnie poraża zwoje wegetatywne układu nerwowego oraz powoduje na zasadzie odruchu stymulację oddychania; powoduje też wydzielanie adrenaliny z części rdzeniowej nadnercza i wzrost ciśnienia krwi. Działanie cytyzyny jest podobne do nikotyny. Cytyzyna ze względu na podobny mechanizm działania, stopniowo wypiera nikotynę, konkurując z nią o te same receptory. Pozwala to na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów abstynencji. Po podaniu doustnym cytyzyna szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Średnie maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest po średnio 0,92 h. Lek jest w niewielkim stopniu metabolizowany. 64% podanej dawki ulega wydaleniu w postaci niezmienionej z moczem w ciągu 24 h. Średni T0,5 w fazie eliminacji wynosi ok. 4 h. Średni czas przebywania leku w organizmie wynosi ok. 6 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 kaps. co 2 h (6 kaps. na dobę); od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 kaps. co 2,5 h (5 kaps. na dobę); od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 kaps. co 3 h (4 kaps. na dobę); od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 kaps. co 5 h (3 kaps. na dobę); od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 kaps. na dobę. Czas leczenia to 25 dni. Jedno opakowanie preparatu wystarcza na pełną terapię. Od pierwszego dnia leczenia należy stopniowo zmniejszać liczbę wypalanych papierosów. Osoba paląca powinna całkowicie zrezygnować z palenia, najpóźniej 5. dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym przypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego wyniku leczenia. Jeżeli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 -3 mies. rozpocząć leczenie ponownie. Preparat należy przyjmować popijając odpowiednią ilością wody.

Wskazania

Leczenie uzależnienia od nikotyny. Stosowanie preparatu pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie od palenia tytoniu bez objawów odstawienia nikotyny. Końcowym celem stosowania leku jest trwałe zaprzestanie używania produktów zawierających nikotynę.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niestabilna dławica piersiowa. Klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca. Niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego lub udar mózgu. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Przyjmowanie leku i jednoczesna kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny. U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością serca, ze schorzeniami naczyń mózgowych, zaburzeniem drożności tętnic, nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnerczy, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą refluksową przełyku, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, niektórymi postaciami schizofrenii, niewydolnością nerek i wątroby, przed zastosowaniem leku należy starannie ocenić stosunek korzyści do ryzyka. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat oraz u pacjentów powyżej 65 lat nie zostały ustalone.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: męczliwość (7%), złe samopoczucie (1%), zmęczenie (<1%), łzawienie (<1%), zmiana apetytu (głównie zwiększenie 47%), przyrost masy ciała (21%), bóle głowy (<1%-17%), zawroty głowy (2-4%), uczucie ciężkości głowy(<1%), rozdrażnienie (36%), zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary - 1%-21%), zmiany nastroju (15%), lęk (11%), trudności w koncentracji (1%-6%), osłabienie popędu płciowego (<1%), przyspieszenie akcji serca (<1%-14%), zwolnienie akcji serca (1%), zwyżki ciśnienia tętniczego (7%), duszność (<1%), wzmożone odkrztuszanie (<1%), suchość w jamie ustnej (35%), bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu) (0-20%), nudności (1%-11,5%), wymioty (<1%-4%), zmiany smaku (1%-4%), zaparcie (<1%-8%), biegunka (2%), wzdęcia (1%), pieczenie języka (1%), zgaga (<1%-2%), nadmierne ślinienie (<1%), bóle mięśniowe (<1%-10%), wysypka (2%), wzmożona potliwość (<1%), zmniejszenie elastyczności skóry (<1%), zwiększenie aktywności aminotransferaz (<1%).

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Podczas jednoczesnego stosowania cytyzyny z lekami przeciwgruźliczymi (PASA, streptomycyna) występuje zmniejszone działanie analeptyczne cytyzyny. Nie ma danych klinicznych dotyczących interakcji preparatu z innymi lekami.

Cena

Desmoxan, cena 100% 87.31 zł

Preparat zawiera substancję: Cytisin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."