Dentosept A®

100 g płynu zawiera wyciąg płynny złożony (0,65:1) z: koszyczka rumianku, kory dębu, liści szałwii, ziela arniki, kłącza tataraku, ziela mięty pieprzowej, ziela tymianku. Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: 50 g etanolu 70% (V/V), 2 g benzokainy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dentosept A® but. 25 g z aplikatorem, płyn do stos. w j. ustnej

Benzocaine,

Biborate sodium,

Acorus calamus,

Chamomilla recutita,

Mentha piperita,

Quercus sp.,

Salvia officinalis,

Thymus vulgaris,

Arnica sp.

16.99 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony, roślinny przeznaczony do stosowania w stanach zapalnych jamy ustnej. Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Zawarte w preparacie surowce roślinne działają w szerokim zakresie objawów: przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwbakteryjnie i ściągająco. Benzokaina działa znieczulająco.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na śluzówkę jamy ustnej. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: jeżeli lekarz nie zaleci inaczej w przypadku opakowania bez aplikatora smarować miejsca zmienione chorobowo w jamie ustnej za pomocą patyczka higienicznego do 3 razy na dobę; w przypadku opakowania z aplikatorem aplikować jedną dawkę na miejsce zmienione chorobowo w jamie ustnej. Maksymalnie, jednorazowo można zastosować do 5 dawek preparatu na różne miejsca zmienione chorobowo w jamie ustnej do 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 15 dawek. Odległość aplikatora od miejsca aplikacji powinna mieścić się w przedziale od około 1 cm do około 5 cm. Bezpośrednio po zastosowaniu leku nie płukać jamy ustnej. Preparat stosować przez 7 dni, w przypadku gdy objawy nasilają się lub nie ustępują, należy skonsultować się z lekarzem. Lek może być stosowany do ustąpienia objawów. Ze względu na zawartość benzokainy i etanolu, preparatu nie należy stosować leku u dzieci w wieku poniżej 12 lat, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, aftach, odleżynach jamy ustnej (po protezach zębowych), pomocniczo w paradontozie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne oraz arnikę, rumianek lub inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae - dawniej złożonych Compositae), miętę, korę dębu, liść szałwii, kłącze tataraku, tymianek, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Zawartość etanolu należy wziąć pod uwagę stosując preparat u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania u dzieci.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: przebarwienia zębów i śluzówki jamy ustnej przemijające po umyciu zębów; przemijające, krótkotrwałe pieczenie błony śluzowej występujące bezpośrednio po zastosowaniu; reakcje nadwrażliwości u osób uczulonych na benzokainę, methemoglobinemia.

Ciąża i laktacja

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku podczas ciąży i karmienia piersią, dlatego nie zaleca się stosowania.

Uwagi

Nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po zastosowaniu preparatu (alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu). Należy zachować co najmniej półgodzinną przerwę

Cena

Dentosept A®, cena 100% 16.99 zł

Preparat zawiera substancję: Benzocaine, Biborate sodium, Acorus calamus, Chamomilla recutita, Mentha piperita, Quercus sp., Salvia officinalis, Thymus vulgaris, Arnica sp.

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."