Dentinox® N

10 g żelu zawiera: 1500 mg nalewki z rumianku, 34 mg chlorowodorku lidokainy, 32 mg eteru laurylowego makrogolu. Preparat zawiera glikol propylenowy, sorbitol oraz maksymalnie 9,5% etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dentinox® N tuba 10 g, żel do stos. na dziąsła

Chamomilla recutita,

Lidocaine hydrochloride

24.83 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Składniki preparatu wykazują działanie przeciwzapalne i znieczulające.

Dawkowanie

Niewielką ilością żelu (wielkości ziarnka grochu) smarować dziąsła przy pomocy czystego palca lub bawełnianego patyczka, lekko wmasować. Stosować 2-3 razy dziennie, zwłaszcza po posiłku lub po wykonaniu zabiegów higienicznych w jamie ustnej przed snem. Stosować w przypadku pojawienia się ostrych objawów ząbkowania krótkotrwale (nie dłużej niż kilka dni). Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent poczuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza. Żel powinien być stosowany tylko w razie konieczności. Może być stosowany przez cały okres wyrzynania się zębów mlecznych (to samo dotyczy wyrzynania się zębów trzonowych). Preparat nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 mż. Nie powinien być stosowany również u niemowląt poniżej 12 mż., jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Wskazania

Preparat tradycyjnie stosowany w łagodzeniu dolegliwości związanych z bolesnym wyrzynaniem się zębów mlecznych (podrażnienia dziąseł i dolegliwości bólowe).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nietolerancja rumianku lub innych roślin z rodziny Asteraceae, lidokainy lub podobnych środków miejscowo znieczulających (typu amidowego). Reakcje nadwrażliwości na rumianek (np. kontaktowe zapalenie skóry) są bardzo rzadkie. Reakcja krzyżowa może wystąpić u ludzi uczulonych na rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica). Ze względu na zawartość sorbitolu, lek nie powinien być używany przez pacjentów cierpiących na rzadką wrodzoną nietolerancję fruktozy. Preparat nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 mż. oraz u niemowląt poniżej 12 mż., jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu z oczami. W przypadku pojawienia się silniejszego zaczerwienienia lub obrzęku dziąseł oraz w razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości na skórze lub błonach śluzowych należy skontaktować się z lekarzem (to samo odnosi się do wystąpienia wtórnych dolegliwości towarzyszących). Należy zachować ostrożność u pacjentów z wrodzoną lub nabytą methemoglobinemią bądź u pacjentów z niedoborem G-6-PD, z powodu zwiększonego ryzyka polekowej methemoglobinemii. U noworodków i niemowląt poniżej 3 mż. zaobserwowano przemijające i nieistotne klinicznie zwiększenie stężenia methemoglobiny w osoczu, trwające do 12 h po zastosowaniu preparatów zawierających lidokainę. Ze względu na to żel nie powinien być stosowany u niemowląt poniżej 3 mż. oraz u niemowląt poniżej 12 miesiąca życia, jednocześnie leczonych środkami wywołującymi methemoglobinemię. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, po naniesieniu żelu na błony śluzowe jamy ustnej, może wystąpić miejscowe podrażnienie.Każde 10 g żelu zawiera: 1 g sorbitolu (co odpowiada 0,25 g fruktozy), tj. mniej niż 0,1 jednostki chlebowej. Wartość kaloryczna: 2,6 kcal/g sorbitolu. Ze względu na zawartość sorbitolu, lek nie powinien być używany przez pacjentów cierpiących na rzadką wrodzoną nietolerancję fruktozy. Lek zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę.

Niepożądane działanie

Mogą pojawić się reakcje alergiczne, szczególnie związane z zawartością lidokainy.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania).

Interakcje

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania z innymi lekami miejscowo znieczulającymi.

Cena

Dentinox® N, cena 100% 24.83 zł

Preparat zawiera substancję: Chamomilla recutita, Lidocaine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."