Deflegmin®

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę. 1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 75 mg chlorowodorku ambroksolu; kapsułki zawierają sacharozę i indygotynę. 5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; syrop zawierają sorbitol (500 mg/ml).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Deflegmin® but. 13 ml, roztw. doustny

Ambroxol hydrochloride

32.44 zł 2019-04-05

Działanie

Lek o działaniu mukolitycznym, metabolit bromoheksyny. Zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, pobudza wytwarzanie surfaktantu płucnego oraz czynność rzęsek nabłonka układu oddechowego. Zwiększa wydzielanie płynów do drzewa oskrzelowego i poprawia transport śluzu, przez co ułatwia odksztuszanie i łagodzi kaszel. Po podaniu doustnym szybko i niemal w całości wchłania się z przewodu pokarmowego. Cmax osiąga w czasie 0,5-3 h; w przypadku kapsułek o przedłużonym działaniu po 6 h od podania. Wiąże się z białkami osocza w 90%. Po podaniu doustnym ok. 30% podanej dawki eliminowane jest podczas pierwszego przejścia. Ambroksol metabolizowany jest głównie w wątrobie (sprzęganie), a wydalany przez nerki (90% dawki). T0,5 wynosi 7-12 h.

Dawkowanie

Doustnie. Tabletki. Dorośli i dzieci >12 lat: początkowo 1 tabl. 3 razy na dobę przez 2-3 dni, następnie 1 tabl. 2 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 0,5 tabl. 2-3 razy na dobę. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat. Kaps. o przedłużonym uwalnianiu. Dorośli: 1 kaps. na dobę rano lub wieczorem. Nie stosować u dzieci i młodzieży. Syrop. Dorośli i dzieci >12 lat: początkowo 5 ml 3 razy na dobę przez 2-3 dni, następnie 5 ml 2 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 2,5 ml 2-3 razy na dobę. Dzieci 2-6 lat: 1,25 ml 3 razy na dobę. Dzieci 1-2 lat: 1,25 ml 2 razy na dobę. Sposób podania. Lek należy przyjmować po posiłkach. Tabletki i kapsułki popijać niewielką ilością płynu.

Wskazania

Ostre i przewlekłe choroby płuc oraz oskrzeli przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami czynności motorycznej oskrzeli i dużą ilością wydzieliny, np. w rzadkiej pierwotnej dyskinezie rzęsek (zespolenieruchomych rzęsek); u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy; u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub ciężkimi chorobami wątroby. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek można oczekiwać kumulacji powstałych w wątrobie metabolitów ambroksolu. U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może na początku leczenia nasilać kaszel. W razie wystąpienia nowych zmian w obrębie skóry lub błon śluzowych należy przerwać stosowanie ambroksolu. Tabletki zawierają laktozę i nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy. Kaps. o przedł. uwalnianiu zawierają sacharozę i nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy; zawierają również indygotynę, która może powodować reakcje alergiczne. Syrop zawiera sorbitol i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Często: nudności; syrop - zaburzenia smaku (np. zmieniony smak) oraz niedoczulica jamy ustnej i gardła. Niezbyt często: wymioty, biegunka, niestrawność i ból brzucha; syrop - suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka). Bardzo rzadko: zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne (w tym wstrząs anafilaktyczny), obrzęk naczynioruchowy, świąd i inne reakcje nadwrażliwości; kasp. o przedł. uwalnianiu - zgaga, uczucie suchości w jamie ustnej, ślinotok, uczucie suchości w drogach oddechowych, wodnisty wyciek z nosa.

Ciąża i laktacja

Ambroksol przenika przez barierę łożyska. Na podstawie dużego doświadczenia klinicznego u kobiet ciężarnych po 28. tyg. ciąży nie wykazano szkodliwego wpływu ambroksolu na płód; podczas stosowania w ciąży należy zachować zwykłe środki ostrożności; nie zaleca się stosowania w  I trymestrze ciąży. Ambroksol przenika do mleka kobiecego. Nie należy spodziewać się niepożądanego wpływu na dziecko karmione piersią, jednak nie zaleca się stosowania leku u kobiet karmiących piersi. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu leku na płodność.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie należy stosować ambroksolu jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeiną), ponieważ mogą one hamować odruch kaszlowy i utrudniać odkrztuszanie upłynnionego śluzu z drzewa oskrzelowego. Ambroksol zwiększa stężenia antybiotyków w miąższu płucnym (amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny, doksycykliny). Nie wykazano istotnych klinicznie niekorzystnych interakcji ambroksolu z innymi lekami.  

Cena

Deflegmin®, cena 100% 32.44 zł

Preparat zawiera substancję: Ambroxol hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."