Deca-Durabolin®

1 ampułka (1 ml) zawiera 50 mg dekanianu nandrolonu. Preparat zawiera alkohol benzylowy (0,1 ml).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Deca-Durabolin® 1 amp. 1 ml, roztw. do wstrz.

Nandrolone decanoate

57.47 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat anaboliczny do stosowania domięśniowego. Ester dekanianowy nadaje preparatowi przedłużone działanie do około 3 tygodni po wstrzyknięciu. Nandrolon jest zbliżony chemicznie do testosteronu, jednak jego działanie anaboliczne w porównaniu z testosteronem jest silniejsze, a działanie androgenne słabsze. Wykazano, że nandrolon wpływa korzystnie na przemianę wapnia i zwiększa masę kości w przypadkach osteoporozy. U kobiet z rozsianym rakiem piersi powoduje cofanie się objawów na okres wielu miesięcy. Działa oszczędzająco na gospodarkę azotową organizmu, co wykorzystano w leczeniu niedoboru białka, np. w przewlekłych wyniszczających chorobach oraz po operacjach i ciężkich urazach (leczenie wspomagające leczenia właściwego, leczenia dietetycznego i żywienia pozajelitowego). Nandrolon nie posiada grupy a-alkilowej przy C17, której obecność jest odpowiedzialna za zaburzenia czynności wątroby i zastój żółci. Dekanian nandrolonu uwalnia się powoli do krwi z miejsca wstrzyknięcia, a okres połowicznej eliminacji wynosi 6 dni. We krwi ulega szybkiej hydrolizie z powstaniem nandrolonu, którego okres połowicznej eliminacji wynosi 1 h lub mniej. Okres połowiczny całego procesu hydrolizy dekanianu nandrolonu oraz dystrybucji i eliminacji nandrolonu wynosi 4,3 h. W wątrobie nandrolon ulega przemianie do metabolitów.

Dawkowanie

Preparat należy podawać głęboko domięśniowo. Osteoporoza: 50 mg co 3 tyg. Leczenie wspomagające w chorobach z ujemnym bilansem azotowym: 25-50 mg co 2 tyg. Dla uzyskania optymalnego działania terapeutycznego niezbędne jest podawanie odpowiednich ilości witamin, soli mineralnych i białek w diecie wysokokalorycznej. Początek działania terapeutycznego może różnić się u każdego pacjenta. Jeśli w ciągu 3-6 miesięcy terapii nie nastąpi satysfakcjonująca poprawa, leczenie należy zakończyć.

Wskazania

Osteoporoza. Leczenie wspomagające przy leczeniu swoistym i dietetycznym w stanach chorobowych z ujemnym bilansem azotowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dekanian nandrolonu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym olej arachidowy). Ciąża. Współistnienie lub podejrzenie raka stercza lub sutka u mężczyzn.

Środki ostrożności

Jeżeli wystąpią objawy wirylizacji, po omówieniu tego problemu z pacjentem należy rozważyć przerwanie leczenia. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością serca jawną lub utajoną, zaburzeniami czynności nerek, nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności wątroby lub migreną (również w wywiadzie) ponieważ sterydy anaboliczne mogą czasami wywołać retencję płynów w organizmie. Ostrożnie stosować w  okresie wzrastania, ponieważ sterydy anaboliczne stosowane w dużych dawkach mogą przyspieszać kostnienie chrząstek nasadowych. U osób z cukrzycą lek może poprawić tolerancję glukozy, a więc zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe. Ostrożnie stosować  przy przerzutach raka piersi do kości. U tych pacjentów hiperkalcemia może wystąpić spontanicznie lub w wyniku leczenia sterydami anabolicznymi. Ten drugi przypadek może wskazywać na pozytywną odpowiedź nowotworu na leczenie hormonalne. W razie pojawienia się hiperkalcemii należy leczyć ją w pierwszym rzędzie a do leczenia hormonalnego powrócić dopiero po normalizacji stężenia wapnia. Preparat zawiera olej arachidowy (olej z orzeszków ziemnych) i nie powinien być stosowany przez pacjentów ze stwierdzonym uczuleniem na orzechy arachidowe. Ze względu na możliwy związek między uczuleniem na orzechy arachidowe, a uczuleniem na soję, pacjenci uczuleni na soję także powinni unikać stosowania tego leku. Preparat zawiera 100 mg alkoholu benzylowego w 1 ml roztworu i nie wolno go podawać przedwcześnie urodzonym niemowlętom ani noworodkom. Alkohol benzylowy może wywoływać reakcje toksyczne i anafilaktoidalne u niemowląt i dzieci do 3 lat.

Niepożądane działanie

Stosowanie dużych dawek, przedłużone leczenie i/lub zbyt częste podawanie mogą być przyczyną: wirylizacji, hiperlipidemii, zwiększonego libido, nadciśnienia, dysfonii, nudności, zaburzeń czynności wątroby, plamicy wątrobowej, trądziku, wysypki, świądu, hirsutyzmu, przedwczesnego kostnienia chrząstek nasadowych, utrudnionego oddawania moczu, łagodnego rozrostu prostaty, priapizmu, powiększenia prącia, powiększenia łechtaczki, rzadkiego miesiączkowania lub braku miesiączki, obrzęków, reakcji w miejscu podania, zmniejszenia stężenia cholesterolu HDL, zmniejszenia liczby plemników, zwiększenia stężenia hemoglobiny. Stosowanie sterydów anabolicznych w celu poprawy wydolności w sporcie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Lek jest przeciwwskazany do stosowania w ciąży ze względu na możliwość maskulinizacji płodu. W razie zajścia w ciążę należy go odstawić. Nie należy stosować preparatu w czasie karmienia piersią. Płodność. U mężczyzn stosowanie preparatu może prowadzić do zaburzeń płodności w wyniku zmniejszenia wytwarzania nasienia. U kobiet może prowadzić do wystąpienia rzadkich cyklów miesiączkowych lub zahamowania cyklu.

Uwagi

Ponieważ rozpoznanie lub podejrzenie raka gruczołu krokowego jest przeciwwskazaniem do stosowania, należy wykonywać w odstępach kwartalnych przez pierwszych 12 miesięcy terapii, a następnie raz w roku następujące badania: 1. badanie palpacyjne przez odbytnicę gruczołu krokowego i oznaczanie swoistego antygenu sterczowego (PSA), w celu wykluczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego lub subklinicznej postaci raka prostaty, 2. oznaczanie hematokrytu, hemoglobiny, w celu wykluczenia czerwienicy. U dzieci przed okresem dojrzewania należy monitorować wzrost i dojrzewanie płciowe, gdyż sterydy anaboliczne ogólnie w dużych dawkach mogą przyspieszać kostnienie chrząstek nasadowych i dojrzewanie płciowe. Sterydy anaboliczne mogą spowodować obniżenie stężenia globuliny wiążącej tyroksynę, a wskutek tego obniżenie stężenia tyroksyny całkowitej (T4) w surowicy krwi oraz zwiększenie wychwytu T3 i T4 na żywicy. Stężenie frakcji wolnej hormonu tarczycy pozostaje jednak niezmienione i nie występują żadne kliniczne oznaki wskazujące na zaburzenia czynności gruczołu tarczowego. Preparat może wpływać na wyniki testów antydopingowych. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Sterydy anaboliczne mogą w cukrzycy zwiększyć tolerancję glukozy i zmniejszyć zapotrzebowanie na insulinę lub inne leki przeciwcukrzycowe. Duże dawki leku mogą nasilać działanie przeciwzakrzepowe leków hamujących krzepnięcie krwi typu kumaryny, co pozwala na zmniejszenie dawki tych leków. Podawanie jednocześnie z ACTH lub kortykosteroidami może sprzyjać powstawaniu obrzęków; dlatego należy zachować ostrożność, podając te substancje czynne, zwłaszcza u pacjentów z chorobami serca lub wątroby, albo u osób ze skłonnością do obrzęków. Podawanie leku (50-100 mg/tydzień) w skojarzeniu z rhEPO (rekombinowana ludzka erytropoetyna), zwłaszcza u kobiet i młodych mężczyzn, umożliwia zmniejszenie dawki erytropoetyny, aby zmniejszyć objawy anemii.

Cena

Deca-Durabolin®, cena 100% 57.47 zł

Preparat zawiera substancję: Nandrolone decanoate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."