Davercin®

1 ml roztworu lub 1 g żelu zawiera 25 mg cyklicznego 11,12-węglanu erytromycyny. Żel zawiera dimetylosulfotlenek i glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Davercin® tuba 30 g, żel

Erythromycin cyclocarbonate

28.75 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk makrolidowy. Wykazuje działanie bakteriostatyczne, hamując biosyntezę białek. Działa na niektóre bakterie Gram-ujemne i wiele bakterii Gram-dodatnich, w tym na Propionibacterium acnes, beztlenową pałeczkę Gram-dodatnią, która jest czynnikiem patogennym w trądziku. Lek stosowany na nieuszkodzoną skórę działa miejscowo i praktycznie nie wchłania się do krwioobiegu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Zmienione chorobowo miejsca na skórze smarować 2 razy na dobę (rano i wieczorem) żelem lub wacikiem nasączonym roztworem preparatu. Nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Przeciętny okres leczenia wynosi ok. 4 tyg. (roztwór) lub 6-8 tyg (żel).

Wskazania

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cykliczny 11,12-węglan erytromycyny A, inne antybiotyki z grupy makrolidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci. Lek należy stosować tylko na skórę zmienioną chorobowo. Nie stosować na uszkodzoną skórę (skaleczenia, otwarte, sączące rany). Nie stosować do oczu i na błony śluzowe. Jeśli w miejscach aplikacji wystąpią objawy podrażnienia skóry, należy zaprzestać stosowania preparatu. Także w przypadku wystąpienia objawów ostrej uogólnionej osutki krostkowej (ang. AGEP), należy koniecznie odstawić lek. Jeśli podczas stosowania roztworu wystąpi nadmierne rozmnażanie opornych na erytromycynę bakterii, należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednią kurację przeciwbakteryjną. Może wystąpić oporność krzyżowa z innymi antybiotykami z grupy makrolidów. Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy oraz dimetylosulfotlenek, które mogą powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Rzadko/częstość nieznana: rozwój niewrażliwych na lek bakterii (podczas długotrwałego lub powtórnego leczenia erytromycyną); podrażnienie oczu (podczas stosowania roztworu na skórę twarzy); reakcje w miejscu nałożenia leku, jak przetłuszczenie skóry (roztwór), pieczenie, wysuszenie naskórka, swędzenie, łuszczenie, rumień; ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP).

Ciąża i laktacja

Preparat w postaci żelu może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Preparat w postaci roztworu - nie ma przeciwwskazań do stosowania w okresie ciąży. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Interakcje

Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania innych leków przeciwtrądzikowych, zwłaszcza złuszczających i ścierających. Jednoczesne miejscowe stosowanie innych preparatów może spowodować nasilenie działania drażniącego. Jeśli jest konieczne zastosowanie skojarzonego miejscowego leczenia, inny preparat na skórę należy zastosować w odstępie kilku godzin. Ze względu na małą ilość substancji czynnej, która przenika do skóry właściwej i krwi, nie oczekuje się interakcji z lekami o działaniu ogólnoustrojowym.

Cena

Davercin®, cena 100% 28.75 zł

Preparat zawiera substancję: Erythromycin cyclocarbonate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."