Daktarin®

1 g kremu, pudru lub pudru do rozpylania na skórę zawiera 20 mg azotanu mikonazolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Daktarin® 100 g, puder leczniczy do rozpyl. na skórę

Miconazole nitrate

36.62 zł 2019-04-05

Działanie

Mikonazol działa przeciwgrzybiczo, m.in. na dermatofity i drożdżaki oraz działa przeciwbakteryjnie na Gram-dodatnie pałeczki i ziarenkowce. W komórkach grzybów hamuje biosyntezę ergosterolu i zmienia skład innych elementów lipidowych błony komórkowej, prowadząc do obumarcia komórki. Ma także zastosowanie w leczeniu grzybic wtórnie zakażonych. Mikonazol zwykle powoduje ustąpienie świądu skóry, który często towarzyszy zakażeniom dermetofitami i drożdżakami. Po miejscowym zastosowaniu pozostaje na skórze przez 4 dni. Wchłanianie ogólnoustrojowe jest ograniczone, a biodostępność wynosi < 1%.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Krem lub puder leczniczy lub nanosi się 2 razy na dobę na chorobowo zmienioną skórę. W przypadku jednoczesnego stosowania pudru i kremu stosuje się obie postaci leku raz na dobę. Czas leczenia wynosi 2-6 tyg.; leczenie należy kontynuować przez co najmniej tydzień po ustąpieniu wszystkich objawów i zmian chorobowych. Zapobiegawczo stosuje się puder leczniczy raz na dobę do środka butów i skarpetek.

Wskazania

Krem: leczenie grzybiczych zakażeń skóry spowodowanych przez dermatofity, drożdżaki i inne grzyby, takich jak grzybica głowy, tułowia, rąk, grzybica pachwin i grzybica międzypalcowa stóp (stopa sportowca); może być także stosowany w grzybicach wtórnie zakażonych przez bakterie (np. pieluszkowe zapalenie skóry). Puder leczniczy (zwykle w połączeniu z kremem): leczenie pieluszkowego zapalenie skóry, grzybicy obrębnej pachwin i (lub) grzybicy międzypalcowej wywołanych przez dermatofity lub drożdżaki; zapobiegawczo do środka butów i skarpetek. Puder leczniczy do rozpyl. na skórę (zwykle w połączeniu z kremem): leczenie grzybicy międzypalcowej stóp („stopa sportowca”), grzybicy obrębnej pachwin; zapobiegawczo do środka butów i skarpetek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mikonazol, inne pochodne imidazolu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować w leczeniu grzybiczych zakażeń owłosionej skóry głowy, paznokci, błon śluzowych oraz na zranioną skórę.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości lub podrażnienia skóry, leczenie należy przerwać. Lek nie powinien mieć kontaktu ze śluzówką oczu. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego w kremie, preparat może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Puder leczniczy zawiera talk; należy unikać wdychania pudru, aby zapobiec podrażnieniu dróg oddechowych. Z tego powodu puder powinien być stosowany szczególnie ostrożnie podczas leczenia niemowląt i dzieci.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, rumień, świąd, uczucie palenia na skórze, zaburzenia w miejscu podania (w tym podrażnienie).

Ciąża i laktacja

Wchłanianie ogólnoustrojowe mikonazolu po podaniu miejscowym jest ograniczone (< 1%). Przed zastosowaniem leku w ciąży należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka. W okresie karmienia piersią stosować z ostrożnością.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na ograniczoną biodostępność układową mikonazolu po podaniu miejscowym, interakcje zachodzą bardzo rzadko (podany w postaci ogólnej działa hamująco na CYP3A4/2C9). Podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, należy zachować ostrożność i monitorować działanie leku przeciwzakrzepowego. Należy zachować ostrożność podczas stosowania niektórych leków, np. doustnych środków hipoglikemizujących i fenytoiny, ponieważ ich działanie i objawy niepożądane mogą się nasilić.

Cena

Daktarin®, cena 100% 36.62 zł

Preparat zawiera substancję: Miconazole nitrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."