Dafnegin®

1 globulka dopochwowa zawiera 100 mg cyklopiroksu z olaminą. 1 g kremu dopochwowego zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Ponadto krem zawiera alkohol (cetylowy i stearylowy), globulki zawierają kwas benzoesowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dafnegin® 6 szt.+ 6 osłonek na palec, globulki dopoch.

Ciclopirox olamine

42.28 zł 2019-04-05

Działanie

Chemioterapeutyk o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje wzrost większości grzybów patogennych, w tym Candida albicans i dermatofitów, a także niektórych bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Cyklopiroks z olaminą podany dopochwowo wchłania się w bardzo niewielkim stopniu do krwiobiegu i praktycznie nie wykazuje działania ogólnego.

Dawkowanie

Dopochwowo. Globulki: 1 globulka raz na dobę (najlepiej wieczorem), zazwyczaj przez 3-6 dni. Krem: 5 g (zawartość aplikatora) raz na dobę wieczorem przez 6 kolejnych dni (maksymalnie 14 dni), nakładając krem profilaktycznie także na skórę okolicy anogenitalnej. Leczenie należy zakończyć przed menstruacją. W przypadku pominięcia dawki pacjentka powinna zastosować zapomnianą dawkę jak najszybciej z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek jednocześnie lub w krótkim odstępie czasu, ponieważ nie zwiększa to skuteczności leczenia. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci.

Wskazania

Leczenie zakażeń pochwy i sromu oraz skóry okolicy odbytu wywołane przez grzyby z rodzaju Candida spp.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na ktorąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Zalecane jest badanie (i jeśli to konieczne, leczenie) partnera seksualnego w celu zapobiegania nawrotom choroby. Po podaniu miejscowym i dopochwowym, substancja czynna wchłaniana jest do ustroju w znikomym stopniu. Stosowanie preparatu, zwłaszcza długotrwałe, może wywołać reakcję uczuleniową. W takim przypadku należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednie środki terapeutyczne. W czasie leczenia pacjentki nie powinny współżyć seksualnie. Krem zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy (składniki podłoża) - należy wziąć to pod uwagę w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na te substancje.

Niepożądane działanie

Rzadko: świąd i łagodne pieczenie (objawy mogą również wskazywać na wystąpienie reakcji nadwrażliwości), kontaktowe zapalenie skóry (stan zapalny skóry).

Ciąża i laktacja

Lek można podawać kobietom w ciąży w przypadkach, gdy korzyści dla matki są większe niż możliwe zagrożenie dla płodu. W okresie karmienia piersią lek może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności oraz pod ścisłą kontrolą lekarza.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Dafnegin®, cena 100% 42.28 zł

Preparat zawiera substancję: Ciclopirox olamine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."