Cynarex®

1 tabl. zawiera 250 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (3-5:1), ekstrahent: etanol 50% v/v.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cynarex® 30 szt., tabl.

Cynara scolymus

10.39 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wykazujący działanie żółciopędne i ochronne na miąższ wątroby; obniża także stężenie wolnych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 14 lat: w niestrawności - jednorazowo 2 tabl.; pomocniczo w hipercholesterolemii lub jako środek ochronny u osób narażonych na działanie substancji toksycznych wydalanych z żółcią (m.in. dwusiarczku węgla) - systematycznie 2 tabl. 3 razy na dobę.

Wskazania

Tradycyjnie w niestrawności, osłabieniu wydzielania żółci. Pomocniczo w hipercholesterolemii jako środek obniżający poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi (profilaktyka miażdżycy) oraz tradycyjnie jako środek ochronny u osób narażonych na działanie substancji toksycznych wydalanych z żółcią (m.in. dwusiarczku węgla).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, karczochy i inne rośliny z rodziny Astrowatych (Asteraceae dawniej Compositae ) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niedrożność dróg żółciowych.

Środki ostrożności

W przypadku stwierdzonej kamicy żółciowej preparat może być stosowany wyłącznie w porozumieniu z lekarzem.

Niepożądane działanie

Rzadko: łagodne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Częstość nieznana: alergia kontaktowa u osób uczulonych na karczochy lub inne rośliny z rodziny Astrowatych (Asteraceae dawniej Compositae)

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak badań klinicznych, w ciąży i okresie karmienia piersią stosować tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przewyższają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu lub karmionego dziecka.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Cynarex®, cena 100% 10.39 zł

Preparat zawiera substancję: Cynara scolymus

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."