Cusicrom® 4%

1 ml roztworu zawiera 40 mg kromoglikanu disodu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cusicrom® 4% but. 10 ml, krople do oczu

Cromoglycate sodium

26.19 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Stabilizuje błonę komórkową komórek tucznych, zapobiegając ich degranulacji, a tym samym uwolnieniu histaminy i innych mediatorów reakcji alergicznych. Nie wykazuje działania obkurczającego naczynia, przeciwhistaminowego, rozszerzającego oskrzela ani przeciwzapalnego. Kromoglikan disodu podany do worka spojówkowego wchłania się zaledwie w 0,03%.

Dawkowanie

Dospojówkowo. Zazwyczaj 1-2 krople do każdego oka w regularnych odstępach czasu, 4-6 razy na dobę. Liczbę dawek dobowych leku oraz czas jego stosowania można modyfikować zgodnie z kryteriami oceny przyjętymi przez lekarza. Objawowa reakcja na leczenie występuje przeważnie po kilku dniach (niekiedy do 6 tygodni). O długości okresu podawania leku decyduje lekarz. Sposób podania. W celu prawidłowego podania leku należy lekko odciągnąć ku dołowi powiekę i zakroplić preparat do worka spojówkowego. Krople do oczu należy podawać z zachowaniem odpowiednich warunków higienicznych. Przy jednoczesnym stosowaniu innych preparatów miejscowo do oczu, należy zachować co najmniej 5 min przerwy pomiędzy podaniami kolejnych leków. Maści do oczu należy stosować na końcu.

Wskazania

Leczenie chorób alergicznych oczu, takich jak: sezonowe i całoroczne alergiczne zapalenie spojówek, wiosenne zapalenie rogówki i spojówek, alergiczne (atopowe) zapalenie rogówki. Alergie związane z używaniem soczewek kontaktowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może wywoływać podrażnienie oczu oraz powodować odbarwienie miękkich soczewek kontaktowych. Należy unikać kontaktu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Pacjentów należy poinformować, że przed zastosowaniem kropli należy zdjąć soczewki kontaktowe, a następnie odczekać co najmniej 15 min przed ich ponownym założeniem. Nie udowodniono bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Niepożądane działanie

Często: uczucie dyskomfortu w oku. Niezbyt często: wyciek z oka, świąd oka, zaburzenia czucia w obrębie oka, zwiększone łzawienie, przekrwienie oka. Dodatkowe działania niepożądane zidentyfikowane w okresie po wprowadzeniu leku do obrotu (częstość nieznana): podrażnienie oka.

Ciąża i laktacja

Ostrożnie stosować w ciąży. Zachować szczególną ostrożność stosując lek w okresie karmienia piersią. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednakże przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia mogą wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli niewyraźne widzenie występuje po zakropleniu leku do oka, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do momentu odzyskania prawidłowej ostrości wzroku.

Cena

Cusicrom® 4%, cena 100% 26.19 zł

Preparat zawiera substancję: Cromoglycate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."