Curatoderm®

1 g maści zawiera 4,17 µg jednowodnego takalcytolu. Preparat zawiera butylohydroksytoluen (E 321) zawarty w substancji pomocniczej – wazelinie białej.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Curatoderm® tuba 20 g, maść

Tacalcitol monohydrate

100.9 zł 2019-04-05

Działanie

Substancja czynna preparatu jest analogiem witaminy D. Hamuje nadmierną proliferację naskórka, wspomaga prawidłowy proces rogowacenia i moduluje procesy zapalne. Stopień wchłaniania leku po podaniu miejscowym nie przekracza 0,5%.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość preparatu nanosić na chorobowo zmienioną skórę raz na dobę, najlepiej wieczorem. Czas leczenia zależy od powierzchni, na jaką będzie nakładany lek, jak też od dawki maści stosowanej na dobę. O ile przestrzegane są odpowiednie zalecenia, preparat można stosować do 18 miesięcy. Podczas kuracji trwającej do 8 tyg. stosowana ilość nie powinna być większa niż 10 g na dobę, a leczona powierzchnia skóry nie powinna przekraczać 15% całkowitej powierzchni ciała; w przypadku kuracji trwającej maksymalnie 18 mies. stosowana ilość preparatu wynosi 2-3,5 g na dobę, a leczona powierzchnia nie powinna przekraczać 10% całkowitej powierzchni ciała. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na istnienie jedynie ograniczonych doświadczeń w tym zakresie.

Wskazania

Lekka i umiarkowanie ciężka postać łuszczycy zwykłej plackowatej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na takalcytol jednowodny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Łuszczyca krostkowa lub grudkowa. Ciężkie choroby wątroby, nerek lub serca. Stwierdzone zaburzenia stężenia wapnia we krwi. Preparatu nie należy stosować na obszar większy niż 15-20% całkowitej powierzchni skóry, niezależnie od czasu trwania kuracji. Dzieci <12 lat.

Środki ostrożności

Podczas leczenia zaleca się okresowe oznaczanie białka w moczu u wszystkich leczonych pacjentów. W przypadku stwierdzenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi, leczenie preparatem należy natychmiast przerwać, a następnie przeprowadzić oznaczenie stężenia wapnia i białka w moczu, do momentu unormowania się tych wartości. W przypadku stosowania preparatu na skórę twarzy należy unikać jego kontaktu z oczami. Światło ultrafioletowe, w tym światło słoneczne, może powodować rozpad takalcytolu - w przypadku stosowania preparatu łącznie z promieniowaniem ultrafioletowym, naświetlanie UVA powinno odbywać się w godzinach rannych, a stosowanie preparatu wieczorem przed snem. Parafina ciekła wchodząca w skład preparatu może pogarszać jakość produktów zawierających lateks (np. prezerwatyw, krążków dopochwowych) i zmniejszać ich skuteczność. Butylohydroksytoluen (E 321) zawarty w substancji pomocniczej – wazelinie białej może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienie skóry (objawiające się pieczeniem, zaczerwienieniem), świąd, kontaktowe zapalenie skóry, nasilenie objawów łuszczycy. Podrażnienie skóry i świąd są na ogół łagodne i mają charakter przemijający. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (obejmujące obrzmienie, obrzęk i obrzęk twarzy), hiperkalcemia, wysypka (rumieniowata, plamkowa, grudkowa, pęcherzykowata).

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania takalcytolu jednowodnego u kobiet w okresie ciąży - w celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania preparatu. Takalcytol jednowodny nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią.

Interakcje

Leku nie należy stosować łącznie z preparatami zawierającymi kwas salicylowy. W razie stosowania z preparatami zawierającymi pochodne witaminy D może wystąpić hiperkalcemia.

Cena

Curatoderm®, cena 100% 100.9 zł

Preparat zawiera substancję: Tacalcitol monohydrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."