CromoHEXAL®

1 dawka aerozolu do nosa (0,14 ml) zawiera 2,8 mg kromoglikanu sodu. Preprat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
CromoHEXAL® 2 poj. 15 ml, aerozol do nosa, roztw.

Cromoglycate sodium

22.15 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Kromoglikan sodu hamuje degranulację uczulonych mastocytów i uwalnianie mediatorów reakcji zapalnych pojawiających się po ekspozycji na antygen. Działa antagonistycznie w stosunku do wapnia: blokuje kanały wapniowe związane z receptorem IgE i w ten sposób hamuje napływ jonów wapnia do komórki tucznej za pośrednictwem receptora, a w konsekwencji degranulację mastocytów. Ten mechanizm działania jest wspólny dla wszystkich błon śluzowych (np. oskrzeli, oka, nosa, oczu, jelit). Po podaniu donosowym mniej niż 7% dawki wchłania się przez błonę śluzową nosa. Lek nie jest metabolizowany. Wydalany jest w przybliżeniu w równych częściach z żółcią i w moczu.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci: zazwyczaj stosuje się 1 dawkę preparatu do każdego otworu nosowego 4 razy na dobę; dawka zależy od nasilenia dolegliwości i narażenia na alergeny. Po osiągnięciu działania leczniczego odstępy między kolejnymi dawkami można wydłużyć tak, aby utrzymać zniesienie objawów. Lek stosuje się zapobiegawczo i należy go stosować regularnie. Leczenie należy kontynuować nawet po ustąpieniu objawów, przez cały okres ekspozycji pacjenta na alergen (pyłek, kurz domowy, zarodniki grzybów i alergeny pokarmowe). Po uzyskaniu poprawy dawkę można zmniejszyć.

Wskazania

Sezonowe lub całoroczne alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kromoglikan sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W razie podejrzewania nadwrażliwości należy unikać ponownego kontaktu z lekiem. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy (środek konserwujący), który ma działanie drażniące i może powodować reakcje skórne.

Niepożądane działanie

Rzadko: świszczący oddech lub ucisk w klatce piersiowej. Bardzo rzadko: podrażnienie błony śluzowej nosa (w pierwszych dniach stosowania). Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (świąd, duszność, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy), krwawienie z nosa, kichanie, ból głowy.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w okresie ciąży jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności. Nie dowiedziono, aby kromoglikan sodu stosowany przez matkę miał jakiekolwiek niepożądane działanie na karmione piersią dziecko. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Cena

CromoHEXAL®, cena 100% 22.15 zł

Preparat zawiera substancję: Cromoglycate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."