CromoHEXAL®

1 ml kropli do oczu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
CromoHEXAL® but. 10 ml, krople do oczu, roztw.

Cromoglycate sodium

10.84 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Kromoglikan sodu hamuje degranulację zaktywowanych komórek tucznych (mastocytów) i uwalnianie mediatorów reakcji zapalnych po ekspozycji na antygen. Działa antagonistycznie w stosunku do wapnia: blokuje kanały wapniowe związane z receptorem IgE i w ten sposób hamuje napływ jonów wapnia do komórki tucznej za pośrednictwem receptora, a w konsekwencji degranulację mastocytów. Ten mechanizm działania jest wspólny dla wszystkich błon śluzowych (np. oskrzeli, oka, nosa, oczu, jelit).

Dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 4 lat: zazwyczaj stosuje się 1-2 krople do każdego oka 4 razy na dobę. Gdy objawy ustąpią, można wydłużyć odstępy między kolejnymi dawkami. Lek stosuje się jedynie zapobiegawczo tak długo, jak to jest konieczne. Leczenie należy kontynuować nawet po ustąpieniu objawów, przez cały okres ekspozycji pacjenta na alergen (pyłek, kurz domowy, zarodniki grzybów i alergeny pokarmowe).

Wskazania

Zapobieganie ostremu i przewlekłemu alergicznemu zapaleniu spojówek. Zapobieganie zapaleniu spojówek w przebiegu kataru siennego (tzw. "wiosennemu" alergicznemu zapaleniu spojówek).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kromoglikan sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W razie wystąpienia cięższych dolegliwości, zwłaszcza gdy podejrzewa się nadwrażliwość na lek, pacjent powinien odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku stanu zapalnego, również alergicznego zapalenia spojówek, okulista musi ocenić, czy mimo dolegliwości pacjent może stosować soczewki kontaktowe. Chlorek benzalkoniowy może spowodować podrażnienie oka. Należy unikać kontaktu kropli z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Chlorek benzalkoniowy może zmienić ich zabarwienie. Miękkie soczewki kontaktowe należy wyjąć przed zakropleniem leku i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym ich założeniem. Nie określono bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: odczucie kłucia i pieczenia oczu, obrzęk spojówek, uczucie obecności ciała obcego w oku i przekrwienie spojówek. Rzadko: podrażnienie oka. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, pojedyncze przypadki uogólnionych reakcji anafilaktycznych ze skurczem oskrzeli, związanych ze stosowaniem kromoglikanu sodu.  Krople zawierają chlorek benzalkoniowy (konserwant), który może spowodować działania niepożądane, takie jak reakcje alergiczne lub zaburzenia smaku.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować u kobiet w okresie ciąży jedynie w razie konieczności i po dokładnym rozważeniu ewentualnych zagrożeń i korzyści. Nie dowiedziono, aby kromoglikan sodu stosowany przez matkę miał jakiekolwiek niepożądane działanie na karmione piersią dziecko. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią tylko w razie zdecydowanej konieczności.

Uwagi

Krople do oczu wpływają na ostrość widzenia przez kilka minut po podaniu, dlatego przed podjęciem prowadzenia pojazdu, obsługiwania maszyn lub pracy w potencjalnie niebezpiecznych warunkach należy odczekać aż do ustąpienia zaburzeń widzenia.

Cena

CromoHEXAL®, cena 100% 10.84 zł

Preparat zawiera substancję: Cromoglycate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."