Cocarboxylasum Jelfa®

1 ampułka zawiera 50 mg kokarboksylazy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cocarboxylasum Jelfa® 5 amp. + rozp. 2 ml, proszek i rozp. do sporz. roztw. do wstrz.

Cocarboxylase

112.37 zł 2019-04-05

Działanie

Aktywna postać witaminy B1. Uczestniczy w przemianach węglowodanów oraz odgrywa podstawową rolę w reakcjach przenoszenia aktywnej grupy aldehydowej, tj. dekarboksylacja oksydacyjna kwasu pirogronowego i α-ketoglutarowego. Bierze udział w procesie transketolacji w cyklu pentozowym tlenowej przemiany glukozy, stanowiącym źródło rybozy i deoksyrybozy oraz NADPH. Ma zastosowanie w chorobach, które przebiegają z endogennym niedoborem tego koenzymu lub gdy zachodzi potrzeba regulacji przemiany węglowodanów. Korzystnie działa z zespołem witamin B. Wolne podanie zwiększa dostępność tkankową. T0,5 wynosi ok. 11 h. Metabolizowana jest w wątrobie. Wydalana z moczem w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Leczenie. Dorośli, domięśniowo lub dożylnie: 50-100 mg, 3 razy na dobę. Dzieci, domięśniowo lub dożylnie: 10-25 mg jednorazowo na dobę. Profilaktyka, dożylnie, dorośli i dzieci w zależności od stanu pacjenta. Roztwór do wstrzykiwań przygotować bezpośrednio przed użyciem, użyć wyłącznie rozpuszczalnika załączonego w komplecie. Roztwór wstrzykiwać powoli, dłużej niż 10 min.

Wskazania

Stany niedoboru witaminy B w wyniku upośledzenia trawienia, wchłaniania lub wywołanych żywieniem pozajelitowym (wycięcie żołądka i resekcja jelita krętego, choroby przewodu żółciowego, upośledzenie czynności i marskości wątroby, celiakia, choroba Crohna, przewlekłe biegunki). Nadczynność tarczycy, w hemodializie, oparzeniach i gorączce. W leczeniu wspomagającym neuropatii (polineuropatii cukrzycowej, porażeń i stanów zapalnych nerwów obwodowych, zapaleń wielonerwowych, rwy kulszowej, encefalopatii) i w nerwobólach, bólach mięśniowych i stawowych. Przewlekła niewydolność krążenia, niewydolność oddechowa. Alkoholizm, kardiomiopatia alkoholowa. Choroba przemiany materii, hiperalaninemia, niedobór karboksylazy pirogronianowej w kwasicy. Pomocniczo po przebytych zakażeniach wirusowych i przewlekłych infekcjach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kokarboksylazę lub inne składniki preparatu.

Niepożądane działanie

Częstotliwość działań niepożądanych zwiększa się wraz z dawką. Obserwowano: mdłości, brak łaknienia, zmniejszenie napięcia mięśniowego jelit, ból w nadbrzuszu; lęk, niepokój, letarg, bezład; ostrą niewydolność oddechową; ból i silne pieczenie w miejscu podania, obrzęk, kichanie, nadwrażliwość w postaci pokrzywki, wysypkę skórną, kontaktowe zapalenie skóry. Zanotowano śmiertelne przypadki wstrząsu anafilaktycznego.

Ciąża i laktacja

Preparat stosować w ciąży i podczas karmienia piersią jedynie, w przypadku gdy korzyści dla matki przeważają nad zagrożeniem dla płodu.

Interakcje

Duże dawki kokarboksylazy mogą wpływać na metabolizm innych witamin i pogłębiać stan ich niedoboru, szczególnie u pacjentów niedożywionych. Preparat korzystnie działa w skojarzeniu z zespołem witamin B oraz potęguje działanie produktów przeciwdepresyjnych. Digoksyna (szczególnie stosowania razem z pętlowymi diuretykami) zmniejsza zdolność komórek mięśnia sercowego do absorpcji kokarboksylazy i jej metabolitów. Stosowanie kokarboksylazy razem z cyklofosfamidem zmniejsza jego działanie toksyczne. Nie należy stosować preparatu łącznie z roztworami o odczynie zasadowym lub obojętnym. Podanie furosemidu powoduje nawet dwukrotny wzrost wydalania tiaminy z moczem.

Cena

Cocarboxylasum Jelfa®, cena 100% 112.37 zł

Preparat zawiera substancję: Cocarboxylase

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."