Clotrimazolum US Pharmacia

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Clotrimazolum US Pharmacia tuba 20 g, krem

Clotrimazole

7.78 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje biosyntezę ergosterolu i innych steroli niezbędnych do budowy ściany komórkowej grzyba, co prowadzi do zaburzeń jej przepuszczalności. Ponadto zaburza syntezę trójglicerydów, fosfolipidów, zmienia aktywność oksydaz i dehydrogenaz prowadząc do zniszczenia organelli wewnątrzkomórkowych.

Dawkowanie

Miejscowo. Stosować 2-3 razy na dobę, nakładając cienką warstwę preparatu na zmienione chorobowo miejsca. Po ustąpieniu ostrych objawów leczenie powinno trwać przynajmniej 1 miesiąc. W przypadku grzybicy stóp, przed zastosowaniem leku należy je dokładnie umyć i wysuszyć (szczególnie miejsca między palcami).

Wskazania

Grzybicze zakażenia skóry wywołane przez dermatofity (m.in. z rodzaju Trichophyton), drożdżaki, grzyby pleśniowe, w tym grzybice stóp i dłoni, łupież pstry. Kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (Candida vulvitis, Candida balanitis).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klotrymazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować dopochwowo.

Środki ostrożności

Preparat może uszkadzać środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu (prezerwatywy i krążki domaciczne), stąd podczas stosowania leku i przez co najmniej 5 dni po jego zaprzestaniu, nie należy używać mechanicznych środków antykoncepcyjnych. Unikać kontaktu preparatu z oczami. Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje skórne (zaczerwienienie, pieczenie, podrażnienie, uczucie bólu). Częstość nieznana: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, świąd, wysypka.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży tylko w przypadku gdy jest to konieczne. Lek nie powinien być stosowany na piersi u kobiety karmiącej piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Interakcje

Klotrymazol zmniejsza skuteczność amfotercyny i innych antybiotyków polienowych (np. nystatyny, natamycyny).

Cena

Clotrimazolum US Pharmacia, cena 100% 7.78 zł

Preparat zawiera substancję: Clotrimazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."