Cinnarizinum WZF
1 tabl. zawiera 25 mg cynaryzyny. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Uwagi
- Interakcje
- Cena
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Cinnarizinum WZF | 50 szt., tabl. |
Cinnarizine |
8.32 zł | 2019-04-05 |
Działanie
Antagonista wapnia. Hamuje napływ jonów wapnia głównie do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych. Działa również przeciwhistaminowo i słabo cholinolitycznie. Wykazuje działanie spazmolityczne, przede wszystkim w obrębie drobnych naczyń, działa przeciwwymiotnie i słabo uspokajająco. Cynaryzyna poprawia przepływ krwi przez naczynia ucha wewnętrznego, siatkówki i naczynia obwodowe. Zapobiega objawom choroby lokomocyjnej i innych kinetoz. Hamuje oczopląs. Po podaniu doustnym wchłania się powoli. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 2,5-4 h. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem w postaci glukuronianów oraz w postaci niezmienionej. T0,5 we krwi wynosi około 3 h.
Dawkowanie
Doustnie. W zawrotach głowy i innych zaburzeniach o charakterze niedokrwiennym: 1 tabl. 3 razy na dobę (w początkowym okresie leczenia można stosować dawki dwukrotnie większe). Zapobiegawczo w chorobie lokomocyjnej: 1 tabl. 2 h przed podróżą, następnie w razie potrzeby 1 tabl. co 8 h w trakcie podróży. Sposób podania. Tabletki należy przyjmować po posiłku.
Wskazania
Zaburzenia krążenia obwodowego (zespół Raynauda, chromanie przestankowe, kurcze mięśniowe). Zaburzenia naczyniowe w obrębie ośrodkowego układu nerwowego (np. zaburzenia krążenia w układzie kręgowo-podstawnym). Zespoły niedokrwienne w okulistyce. Zapobiegawczo w chorobie lokomocyjnej (kinetozach). Pomocniczo w zaburzeniach błędnikowych (zawroty głowy, szum w uszach, nudności, wymioty), np. w zespole Meniere'a.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na cynaryzynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u osób z niskim ciśnieniem tętniczym, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. Należy unikać stosowania cynaryzyny u pacjentów z porfirią. U pacjentów z chorobą Parkinsona lek powinien być stosowany tylko w przypadku, jeżeli korzyści są większe niż ryzyko pogorszenia stanu pacjenta. Podobnie jak inne produkty przeciwhistaminowe, cynaryzyna może powodować dyskomfort w nadbrzuszu; przyjmowanie preparatu po posiłku zmniejsza te dolegliwości. Ze względu na zawartość laktozy preparatu nie należy stosować u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.
Niepożądane działanie
Często: zwiększenie masy ciała (może wystąpić w przypadku długotrwałego leczenia), senność. Niezbyt często: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zwykle przemijające; nadmierne wydzielanie potu. Rzadko: suchość w jamie ustnej. Bardzo rzadko: zmiany skórne (liszaj płaski, zmiany toczniopodobne); mogą wystąpić w podczas długotrwałej terapii. Częstość nieznana: reakcje alergiczne, ból głowy, żółtaczka cholestatyczna, objawy pozapiramidowe (czasami związane z depresją; opisano ich wystąpienie lub pogorszenie, szczególnie u osób w podeszłym wieku w czasie długotrwałej terapii. W razie wystąpienia takich objawów, należy przerwać stosowanie preparatu).
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.
Uwagi
Leczenie preparatem należy przerwać na 4 dni przed wykonaniem testów skórnych. Preparat może powodować senność (szczególnie na początku leczenia), podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.
Interakcje
Cynaryzyna nasila działanie leków hamujących o.u.n. (m.in. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne) oraz alkoholu.
Cena
Cinnarizinum WZF, cena 100% 8.32 zł
Preparat zawiera substancję: Cinnarizine

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."