Ciclolack

1 g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ciclolack but. 3 g, lakier do paznokci, leczniczy

Ciclopirox

59.82 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Zastosowany w postaci lakieru do paznokci przenika przez płytkę paznokciową. W ciągu 24-48 h w tkankach głębszych warstw paznokcia, uzyskuje stężenie od 2 do 10 razy większe od minimalnego stężenia hamującego wzrost grzybów wywołujących grzybice paznokci.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli. Cienką warstwę lakieru należy nanosić na zmienioną chorobowo płytkę paznokciową: w 1. miesiącu leczenia - co drugi dzień; w 2. miesiącu leczenia - 2 razy w tygodniu; od 3. miesiąca leczenia - raz w tygodniu. Przez cały okres leczenia, raz w tygodniu należy usunąć warstwę lakieru za pomocą gazików nasączonych alkoholem. Jeżeli warstwa lakieru ulegnie uszkodzeniu lub starciu wystarczy polakierować odsłonięte miejsca. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania preparatu u dzieci i młodzieży. Czas trwania leczenia. Leczenie paznokci dłoni trwa średnio 6 mies., a paznokci stóp do 12 mies. Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 6 mies. bez konsultacji z lekarzem. Jeśli nie ma poprawy lub nastąpiło pogorszenie choroby w ciągu 4 tygodni leczenia, pacjent powinien zwrócić się do lekarza. Należy rozważyć zastosowanie terapii skojarzonej z innymi lekami (np. doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi). Ocena wyniku leczenia. Efekt terapeutyczny widoczny jest w postaci odrastającego paznokcia bez zmian chorobowych. Czas wzrostu jest różny dla paznokci dłoni i stóp i wynosi odpowiednio około 4 mm na miesiąc oraz 1-2 mm na miesiąc. Sposób podania. Przed rozpoczęciem leczenia i przed kolejnymi podaniami preparatu należy usunąć możliwie jak największą część zmienionej chorobowo powierzchni paznokcia za pomocą nożyczek, obcinacza lub pilnika do paznokci jednorazowego użytku, a wierzchnią warstwę płytki paznokciowej należy delikatnie opiłować i przetrzeć gazikiem nasączonym alkoholem. Użyte narzędzia po kontakcie z chorymi paznokciami należy zdezynfekować a jednorazowe wyrzucić. Lakier należy nakładać za pomocą szpatułek wielokrotnego użytku. Pojedynczą szpatułkę i uchwyt do szpatułki należy połączyć. Część szpatułki o niejednorodnej powierzchni należy zanurzyć w szklanej butelce za każdym razem przed nałożeniem lakieru na każdy paznokieć. Nie należy wycierać szpatułki o szyjkę butelki. Bezpośrednio po użyciu szpatułki, należy wyczyścić ją używając nasączonego alkoholem gazika.

Wskazania

Grzybicze zakażenia paznokci. Preparat jest przeznaczony do leczenia łagodnych i umiarkowanych postaci grzybicy, obejmujących mniej niż 50% powierzchni paznokcia maksymalnie 4 z 10 paznokci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyklopiroks lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Dzieci poniżej 18 lat (brak wystarczających danych klinicznych).

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Na leczone paznokcie nie należy nakładać produktów kosmetycznych (np. lakiery, odżywki do paznokci) lub sztucznych paznokci. W razie wystąpienia nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem leczenia cyklopiroksem pacjenci szczególnie narażeni na zakażenia grzybicze paznokci (pacjenci z zaburzeniami krążenia obwodowego, cukrzycą, osłabioną odpornością spowodowaną zaburzeniami układu immunologicznego), pacjenci z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca lub inne przewlekłe choroby skóry, pacjenci z dystrofią paznokci i uszkodzeniami płytki paznokciowej, z obrzękiem, zaburzeniami oddychania (zespół żółtych paznokci) zwrócili się do lekarza. Nie należy stosować preparatu, jeśli objawy choroby nie ustępują, zakażenie grzybicze obejmuje więcej niż 50% powierzchni paznokcia i więcej niż 4 paznokcie, zmiany są bardzo nasilone lub pojawiły się nowe zmiany na pozostałych paznokciach lub nowe zmiany o charakterze rumieniowym, złuszczającym na skórze w okolicy zmienionych chorobowo paznokci - w takim przypadku należy rozważyć leczenie ogólnoustrojowe.

Niepożądane działanie

Rzadko: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: zaczerwienienie i łuszczenie w miejscu kontaktu preparatu ze skórą otaczającą paznokieć.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak doświadczeń klinicznych, preparat nie powinien być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Nie stwierdzono, aby lek wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie zgłaszano interakcji pomiędzy cyklopiroksem i innymi lekami.

Cena

Ciclolack, cena 100% 59.82 zł

Preparat zawiera substancję: Ciclopirox

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."