Cholinex®

1 pastylka lub 1 pastylka bez cukru zawiera 150 mg salicylanu choliny. Ponadto pastylki z cukrem zawierają sacharozę i glukozę; pastylki bez cukru zawierają aspartam i maltitol ciekły.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cholinex® 24 szt., pastylki twarde bez cukru

Choline salicylate

15.99 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna kwasu salicylowego wykazująca działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy. Dodatek choliny powoduje zwiększone wydzielanie śliny, co uzupełnia efekt przeciwzapalny preparatu. Salicylan choliny działa też słabo bakteriobójczo.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: ssać po 1 pastylce 4-6 razy na dobę. Jeśli ból gardła nie ustepuje w ciągu 1-2 dni należy skonsultować się z lekarzem. U dzieci poniżej 12 lat wskazania do podania salicylanów powinny być ustalone przez lekarza ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.

Wskazania

Stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Ból i obrzęk gardła towarzyszący stanom zapalnym. Wspomagająco w antybiotykoterapii zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła wywołanych przez niektóre drobnoustroje. Ponadto pastylki bez cukru są wskazane w leczeniu stomatologicznym stanów zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, salicylany, inne NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie podawać u osób z żylakami przełyku (ryzyko krwotoku). Ze względu na zawartość aspartamu pastylek bez cukru nie należy stosować u osób z fenyloketonurią.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u osób ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, astmą oskrzelową. Pastylek z cukrem nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, a także zachować ostrożność przy ich podawaniu u osób z cukrzycą oraz ze skłonnością do próchnicy. Pastylki bez cukru nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Pastylek bez cukru nie należy stosować u osób z fenyloketonurią ze względu na zawartość aspartamu.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje alergiczne (zaczerwienienie skóry i wysypki, kaszel, uczucie zatkania nosa, obrzęk twarzy, języka, warg, trudności przy połykaniu lub trudności w oddychaniu), uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego (ból brzucha, wymioty, krwawienia). Bardzo rzadko u dzieci poniżej 12 lat istnieje możliwość wystąpienia zespołu Reye'a.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży (brak badań potwierdzających bezpieczeństwo). Salicylany przechodzą do mleka matki. O stosowaniu preparatu w okresie karmienia piersią decyduje lekarz.

Uwagi

Lek nie powoduje upośledzenia sprawności psychofizycznej ani zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Po podaniu salicylanu choliny w postaci pastylek prawdopodobieństwo wystąpienia poniższych interakcji jest mało prawdopodobne. Salicylany osłabiają działanie stosowanych równocześnie innych leków z grupy NLPZ. Nasilają działanie leków uspokajających i nasennych. Potęgują działanie leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych. Steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwzakrzepowe, fibrynolityczne, hamujące agregację płytek podawane jednocześnie z salicylanami mogą nasilać ryzyko krwawień.

Cena

Cholinex®, cena 100% 15.99 zł

Preparat zawiera substancję: Choline salicylate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."