Cholestil® Max

1 tabl. zawiera: 200 mg hymekromonu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cholestil® Max 30 szt., tabl.

Hymecromone

15.0 zł 2019-04-05

Działanie

Hymekromon jest pochodną kumaryny. Działa spazmolitycznie na mięśniówkę gładką dróg żółciowych i zwieracza Oddiego, zwiększa wydzielanie żółci i przyspiesza jej wydalanie przez drogi żółciowe. Działanie to zmniejsza zastój żółci i związane z tym dolegliwości oraz utrudnia tworzenie się złogów cholesterolowych i kamieni żółciowych. Po podaniu doustnym hymekromon jest szybko absorbowany z przewodu żołądkowo-jelitowego. Maks. stężenie w osoczu osiąga po 2-3 h. Okres półtrwania w osoczu wynosi około 1h. W osoczu hymekromon wiąże się z białkami osocza. Śr. objętość dystrybucji przedziału środkowego wynosi 20,8 ± 11,4 l. Hymekromon jest metabolizowany głównie w wątrobie do glukuronidu oraz metabolitów siarczanowych. Wydalany jest z moczem: w 93% w postaci glukuronidu, 1,4%w postaci sulfonianu i 0,3% w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 200 - 400 mg (1-2 tabl.) pół godziny przed posiłkiem 3 razy na dobę przez tydzień. Tabletki nie należy dzielić.

Wskazania

Pomocniczo w objawowym leczeniu stanów skurczowych dróg żółciowych, dyskinez, zaburzeń dyspeptycznych. Stany po operacji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a także w braku łaknienia, nudnościach i zaparciach związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na hymekromon lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Niedrożność dróg żółciowych. Ciężka niewydolność wątroby i/lub nerek. Pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy i z chorobą Crohna.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia objawów niewydolności wątroby i/lub nerek należy zaprzestać stosowania leku.

Niepożądane działanie

Rzadko: biegunka, uczucie pełności lub ucisku w jamie brzusznej, reakcje nadwrażliwości, wysypka lub inne skórne reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie wiadomo czy lek jest wydzielany do mleka matki. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków/dzieci. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Interakcje

Morfina osłabia działanie leku. Podczas stosowania preparatu z metoklopramidem następuje osłabienie działania obu leków.

Cena

Cholestil® Max, cena 100% 15.0 zł

Preparat zawiera substancję: Hymecromone

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."