Chlorocyclinum 3%

1 g maści zawiera 30 mg chlorowodorku chlorotetracykliny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Chlorocyclinum 3% tuba 10 g, maść

Chlortetracycline hydrochloride

11.18 zł 2019-04-05

Działanie

Antybiotyk z grupy tetracyklin w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Zakres działania chlorotetracykliny jest bardzo szeroki. Działa na: bakterie Gram-dodatnie - gronkowce, paciorkowce, Listeria spp., Erysipelothrix spp., Bacillus anthracis, Clostridium spp., Nocardia spp.; bakterie Gram-ujemne - Escherichia coli, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Shigella spp., Neisseria gonorrhoeae, Brucella spp., Pasteurella spp., Vibrio cholerae, Haemophilus spp., Bordetella pertussis, Actinobacillus mallei, Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Bartonella spp.; inne - Spirochaeta spp., Mycobacterium spp., Rickettsia spp., Chlamydia spp., Mycoplasma spp., Actinomyces spp. Nie działa na Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp., Serratia marcescens, Providencia spp. Nie wywiera również działania na grzyby, pierwotniaki i wirusy. Szczepy oporne na tetracykliny występują we wszystkich gatunkach bakterii, w nierównym jednak stopniu. Najczęściej szczepy oporne stwierdza się wśród gronkowców, enterokoków i enterobakterii.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Miejsca chorobowo zmienione smaruje się 3-5 razy na dobę cienką warstwą maści lub stosuje się opatrunek okluzyjny.

Wskazania

Miejscowo w ropnych zakażeniach skóry wywołanych przez bakterie wrażliwe na tetracykliny, a także w ropnych powikłaniach oparzeń, odmrożeń oraz (w skojarzeniu z kortykosteroidami) w ropnych powikłaniach alergicznych chorób skóry (np. wyprysku, świerzbiączki). W leczeniu zapalnych form trądziku. Głównie w trądziku grudkowo-krostkowym. Maść może być stosowana w monoterapii oraz w leczeniu skojarzonym z preparatami do stosowania na skórę, zawierającymi retinoidy lub nadtlenek benzoilu. W leczeniu trądziku ropowiczego jako środek pomocniczy z retinoidami stosowanymi doustnie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorotetracyklinę, jak również na wszystkie substancje z grupy tetracyklin lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

W trakcie leczenia przeciwwskazane jest opalanie.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić skórne reakcje nadwrażliwości (rumień, pokrzywka, nadwrażliwość na światło, obrzęki), nadkażenia drożdżakami lub opornymi szczepami bakterii, rzadko złuszczające zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży, chyba że będzie to niezbędne, po rozważeniu korzyści do ryzyka. W zakresie stężeń terapeutycznych (dawka jednorazowa, dawka łączna stosowana w standardowej terapii) chlorotetracyklina nie posiada właściwości teratogennych i embriotoksycznych. Chlorotetracyklina przenika do mleka matek karmiących piersią - należy rozważyć zaprzestanie karmienia piersią lub odstawienie leku.

Uwagi

Lek daje żółte świecenie w świetle nadfioletowym (np. światło w dyskotece). Należy zwracać szczególną uwagę na termin ważności leku - nie stosować leku przeterminowanego.

Interakcje

Brak jest szczegółowych danych literaturowych na temat interakcji chlorotetracykliny stosowanej miejscowo wraz z innymi lekami stosowanymi na skórę. Doustnie nie zaleca się podawania chlorotetracykliny jednocześnie z penicylinami, cefalosporynami, ryfampicyną, antybiotykami aminoglikozydowymi, antybiotykami β-laktamowymi, erytromycyną, triacetylooleandomycyną, chloramfenikolem, sulfonamidami, pochodnymi fenotiazyny, fenytoiną, karbamazepiną, barbituranami. Ograniczone zostaje w ten sposób ryzyko wystąpienia oporności krzyżowej oraz hepatotoksyczności.

Cena

Chlorocyclinum 3%, cena 100% 11.18 zł

Preparat zawiera substancję: Chlortetracycline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."