Chlorchinaldin

1 g maści zawiera 30 mg chlorochinaldolu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i lanolinę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Chlorchinaldin tuba 20 g, maść

Chlorquinaldol

8.76 zł 2019-04-05

Działanie

Chemioterapeutyk, pochodna 8-hydroksychinoliny o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Mechanizm działania chlorochinaldolu polega na chelatowaniu jonów metali – głównie żelaza znajdujących się na powierzchni patogennych mikroorganizmów, w wyniku czego następuje ich zniszczenie. Chlorochinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym na bakterie zrodzaju Salmonella, Shigella, Proteus vulgaris, Escherichia coli, jak również na Corynebacterium diphtheriae, Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus. Ponadto działa grzybostatycznie na Candida albicans i pierwotniakobójczo.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Miejsca chorobowo zmienione pokrywać 2-3 razy na dobę cienką warstwą maści i w razie konieczności nakładać opatrunek okluzyjny. Jeśli po kilku dniach stosowania preparatu objawy choroby nie ustąpią, należy zastosować inne leczenie.

Wskazania

Miejscowe leczenie ropnych stanów zapalnych skóry pochodzenia bakteryjnego oraz zapalenia błony śluzowej nosa, w zakażeniach drobnoustrojami wrażliwymi na chlorchinaldol.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorchinaldol, jego pochodne (np. kliochinol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Żylakowate owrzodzenia podudzi. I trymestr ciąży. Dzieci w wieku do 12 lat. Nie stosować profilaktycznie lub długotrwale.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości, objawów neurologicznych i zaburzeń widzenia należy zaprzestać stosowania leku. Chronić oczy i błony śluzowe, z wyjątkiem błony śluzowej nosa, przed kontaktem z lekiem. Ze względu na zawartość lanoliny, może wystąpić miejscowa reakcja alergiczna (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek zawiera parahydroksybenzoesanu metylu, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: przemijające podrażnienie skóry, wysuszenie, zaczerwienienie, uczucie swędzenia lub pieczenia, kontaktowe zapalenie skóry, odczyny uczuleniowe.

Ciąża i laktacja

Leku nie stosować w I trymestrze ciąży. Ze względu na brak danych dotyczących stosowania leku w późniejszym okresie ciąży, w każdym przypadku stosowania u kobiet w okresie ciąży należy rozważyć, czy korzyści wynikające z podania preparatu są większe niż możliwe ryzyko dla płodu. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Lek stosowany z czwartorzędowymi zasadami amoniowymi, może powodować uczulenia. Nie należy stosować leku jednocześnie z innymi miejscowo stosowanymi preparatami zawierającymi jod lub metale o podobnym mechanizmie działania, gdyż zmniejszają one skuteczność leczenia.

Cena

Chlorchinaldin, cena 100% 8.76 zł

Preparat zawiera substancję: Chlorquinaldol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."