Cetraxal

1 ml roztworu zawiera 2 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cetraxal 15 amp., krople do uszu, roztw.

Ciprofloxacin hydrochloride

45.0 zł 2019-04-05

Działanie

Chemioterapeutyk z grupy chinolonów do stosowania miejscowego. Cyprofloksacyna hamuje topoizomerazę typu II (gyraza DNA), jak i topoizomerazę IV, konieczne do replikacji, transkrypcji, naprawy i rekombinacji DNA bakterii. Działa na bakterie Gram-ujemne - m.in. Pseudomonas aeruginosa oraz na bakterie Gram-dodatnie - Staphylococcus aureus. Po podaniu cyprofloksacyny do uszu, osiąga ona niewykrywalne lub bardzo niskie stężenia we krwi.

Dawkowanie

Do ucha. Dorośli i dzieci ≥1. rż.: zakraplać zawartość 1 ampułki do chorego ucha 2 razy dziennie przez 7 dni. W przypadku zastosowania setonu/tamponu w celu ułatwienia podania preparatu, pierwsza dawka powinna zostać podwojona (2 ampułki). U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek/wątroby nie jest konieczne zmniejszenie dawki. Bezpieczeństwo oraz skuteczność stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 1 roku nie zostały ustalone.

Wskazania

Leczenie ostrego zapalenia ucha zewnętrznego u dorosłych i dzieci powyżej 1 rż. u których błona bębenkowa jest nieuszkodzona, wywołanego przez mikroorganizmy podatne na działanie cyprofloksacyny. Należy dokładnie przeanalizować oficjalne informacje dotyczące prawidłowego zastosowania leków przeciwbakteryjnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyprofloksacynę lub inną substancję z grupy chinolonowych leków przeciwbakteryjnych, bądź na którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Środki ostrożności

W czasie stosowania leku monitoring medyczny jest wymagany, aby móc możliwie szybko zastosować inny sposób leczenia. Bezpieczeństwo i skuteczność leku nie zostały ustalone dla dzieci w wieku poniżej 1 rż. - należy rozważyć korzyści ze stosowania oraz znane i być może nieznane zagrożenia. Lek należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których rozpoznano lub zachodzi podejrzenie perforacji bądź u których zachodzi ryzyko wystąpienia perforacji błony bębenkowej (bezpieczeństwo i skuteczność leku nie zostały przebadane w przypadku wystąpienia perforacji błony bębenkowej). Lek należy odstawić po pierwszym wystąpieniu wysypki na skórze bądź wystąpieniu jakiegokolwiek innego objawu nadwrażliwości. Podobnie jak w przypadku każdego antybiotyku, zastosowanie leku może skutkować nadmiernym wzrostem organizmów niewrażliwych, włącznie ze szczepami bakteryjnymi, drożdżami i grzybami. Jeżeli dojdzie do nadkażenia, należy rozpocząć odpowiednie leczenie. Jeżeli po tygodniu leczenia niektóre z objawów przedmiotowych lub podmiotowych nadal się utrzymują, zalecane jest przeprowadzenie dodatkowego badania w celu ponownej oceny choroby oraz metody jej leczenia. Niektórzy pacjenci przyjmujący chinolony podawane ogólnoustrojowo wykazywali wrażliwość skóry na słońce na poziomie od umiarkowanej do ostrej. Przez wzgląd na miejsce podawania preparatu, mało prawdopodobne jest wywoływanie reakcji fotoalergicznych.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: swędzenie ucha, brzęczenie w uszach, zawroty głowy, ból głowy, zapalenie skóry, ból w miejscu zastosowania. Bardzo rzadko: (ogólna) wysypka, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Badania na zwierzętach którym doustnie podawano cyprofloksacynę nie wykazują żadnego wpływu na płodność.

Uwagi

Lek nie wywiera żadnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na przewidywane niskie stężenie preparatu w osoczu krwi po podaniu do ucha, mało prawdopodobne jest aby cyprofloksacyna wchodziła w ogólnoustrojowe interakcje z innymi lekami. Nie zaleca się stosowania innych preparatów do ucha równocześnie z tym lekiem.

Cena

Cetraxal, cena 100% 45.0 zł

Preparat zawiera substancję: Ciprofloxacin hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."