Calgel®

1 g żelu zawiera 3,3 mg chlorowodorku lidokainy i 1 mg chlorku cetylopirydyniowego. Preparat zawiera sorbitol, etanol i sód.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Calgel® tuba 10 g, żel do stos. na dziąsła

Cetylpyridinium chloride,

Lidocaine hydrochloride

24.53 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego, znoszący odczuwanie bólu spowodowanego ząbkowaniem niemowląt. Lidokaina działa miejscowo znieczulająco, a chlorek cetylopirydyniowy - odkażająco. Żel wywiera szybkie działanie, które powoduje zmniejszenie bólu i łagodzi podrażnienia dziąseł niemowlęcia.

Dawkowanie

Miejscowo. Dzieci i niemowlęta od 3 mż.: niewielką ilość żelu (około 7 mm) wciera się delikatnie w dziąsła w miejscu wyrzynania się zębów. W razie konieczności zabieg ten można powtarzać. Należy odczekać przynajmniej 2 h przed ponownym zastosowaniem leku. Nie stosować więcej niż 6 razy w ciągu doby. Nie wolno stosować większej dawki niż zalecana.

Wskazania

Stany zapalne podczas ząbkowania. Preparat działa szybko, zmniejszając ból wywołany ząbkowaniem i łagodząc podrażnienie dziąseł niemowlęcia. Posiada także niewielkie właściwości antyseptyczne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym rumianek).

Środki ostrożności

Preparat zawiera sorbitol - nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Lek zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg na dawkę. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (39 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: nadwrażliwość (w tym zapalenie skóry), reakcje w miejscu podania (w tym rumień). Rumianek, występujący w znikomych ilościach składnik ziołowej substancji smakowej, może wywoływać reakcje uczuleniowe. Nadwrażliwość na rumianek objawia się zazwyczaj utrudnionym oddychaniem lub reakcjami anafilaktycznymi występującymi po wypiciu ziołowego naparu zawierającego rumianek (ziołowej herbaty na astmę) lub skórnymi reakcjami alergicznymi na preparaty zawierające rumianek.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania leku w tym okresie. Lidokaina przenika do mleka matki, ale podczas stosowania preparatu w dawkach leczniczych nie przewiduje się jej wpływu na organizm dzieci karmionych piersią. Nie wiadomo, czy chlorek cetylopirydyniowy lub jego metabolity przenikają do mleka matki. Nie można wykluczyć zagrożenia dla dzieci. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać bądź wstrzymać stosowanie preparatu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane żadne interakcje leku z innymi preparatami. Odnotowano interakcje między podawaną dożylnie lidokainą oraz doustnym prokainamidem, doustną fenytoiną podawaną oddzielnie lub łącznie z fenobarbitalem, primidonem, karbamazepiną, doustnym propranololem oraz diuretykami (bumetamid, furosemid, tiazydy).

Cena

Calgel®, cena 100% 24.53 zł

Preparat zawiera substancję: Cetylpyridinium chloride, Lidocaine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."