Calcium-Sandoz + Vitamin C

1 tabl. musująca zawiera: 1 g laktoglukonianu wapnia, 0,327 g węglanu wapnia (łącznie 260 mg lub 6,5 mmol wapnia zjonizowanego) i 1 g kwasu askorbowego. Preparat zawiera sacharozę, sód i kwas cytrynowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Calcium-Sandoz + Vitamin C 10 szt., tabl. musujące o smaku pomarańczowym

Ascorbic acid,

Calcium carbonate,

Calcium lactate gluconate

17.16 zł 2019-04-05

Działanie

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu oraz prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmów regulacyjnych. Kwas askorbowy (witamina C) odgrywa ważną rolę w biologicznych procesach oksydo-redukcyjnych oraz w oddychaniu komórkowym. Jest niezbędny w procesach tworzenia kolagenu, tkanki chrzestnej, zębiny, elastyny, odbudowie tkanek i detoksykacji organizmu. Stosowanie dużych dawek witaminy C  okazało się pomocne w profilaktyce i leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych. Około 30% zjonizowanego wapnia jest wchłaniane z przewodu pokarmowego. Kości i zęby zawierają około 99% wapnia znajdującego się w organizmie. Około 50% wapnia całkowitego w surowicy występuje w formie jonowej, 5% w kompleksach z anionami, a 45% związane jest z białkami. Około 20% wapnia jest wydalane w moczu, a 80% z kałem, w którym znajduje się wapń niewchłonięty i wydzielony do żółci i soku trzustkowego. Po podaniu doustnym kwas askorbowy ulega natychmiastowemu wchłonięciu, szerokiej dystrybucji do tkanek organizmu i jest wydalany w moczu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >7 lat: 1 tabl. musująca raz na dobę. Dzieci 3-7 lat: 1/2 tabl. raz na dobę. Niemowlęta: zgodnie z zaleceniami lekarza. Sposób podania. Tabletkę musującą należy rozpuścić w szklance wody.

Wskazania

Zwiększone zapotrzebowanie na wapń i witaminę C: w okresie spadku odporności organizmu, w przebiegu chorób infekcyjnych, w okresie rekonwalescencji. Leczenie następstw niedoborów wapnia i witaminy C. Wspomagająco w leczeniu przeziębień i grypy. U osób palących papierosy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroby i (lub) schorzenia powodujące hiperkalcemię i (lub) hiperkalciurię. Zwapnienie nerek, kamica nerkowa. Niedokrwistość syderoblastyczna, hemochromatoza, wrodzony deficyt krwinkowej G-6-PD.

Środki ostrożności

U pacjentów z łagodną hiperkalciurią (przekraczającą 300 mg/24 h lub7,5 mmol/24 h) lub kamicą dróg moczowych w wywiadzie wymagane jest monitorowanie stężenia wapnia wydalanego z moczem. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek sole wapnia należy stosować pod kontrolą lekarza, zaleca się kontrolowanie stężenia wapnia i fosforanów w surowicy. Podczas stosowania dużych dawek, a zwłaszcza podczas jednoczesnego leczenia witaminą D, istnieje ryzyko hiperkalcemii z następowymi zaburzeniami czynności nerek (należy kontrolować stężenie wapnia w surowicy i monitorować czynność nerek). Ze względu na ryzyko odkładania się złogów szczawianów w nerkach, u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek nie należy przekraczać dawki dobowej 50-100 mg kwasu askorbowego. Należy stosować ostrożnie u pacjentów ze zwiększonym wydalaniem szczawianów w moczu. Niewskazane jest podawanie witaminy C pacjentom w czasie radio-i (lub) chemioterapii. W trakcie leczenia preparatem zaleca się unikanie przyjmowania witaminy D lub jej pochodnych w dawkach powyżej 400 j.m. na dobę, jeśli nie jest to specjalnie wskazane. Ponieważ istnieją doniesienia, że kwas cytrynowy zwiększa wchłanianie glinu, a tym samym zwiększa toksyczne działanie tego pierwiastka na organizm, preparatu nie należy bezwzględnie stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, szczególnie, gdy otrzymują oni leki zawierające glin. 1 tabl. mus. zawiera 2 g cukru oraz 0,27 g sodu. Ze względu na zawartość sacharozy, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy nie powinni przyjmować tego preparatu. Preparat powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: hiperkalcemia, hiperkalciuria. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wzdęcia, zaparcie, biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, wysypka, świąd, pokrzywka. Bardzo rzadko: pojedyncze przypadki uogólnionych reakcji alergicznych (reakcja anafilaktyczna, obrzęk twarzy, obrzęk naczynioruchowy). Częstość nieznana: kamica moczowa (powstawanie kamieni w drogach moczowych po przedłużonym leczeniu dużymi dawkami wapnia i kwasu askorbowego).

Ciąża i laktacja

Wapń można stosować w okresie ciąży w przypadku niedoboru tego pierwiastka. Jeśli jednak pacjentka rozpoczyna przyjmowanie wapnia w III trymestrze ciąży, jego dawka dobowa nie powinna być większa niż 1500 mg. U kobiet w ciąży należy unikać przedawkowania wapnia ze względu na możliwość niepożądanego wpływu utrzymującej się hiperkalcemii na rozwijający się płód. Nie zaleca się stosowania dużych dawek kwasu askorbowego u kobiet w ciąży ze względu na możliwość wystąpienia objawów jego niedoboru u noworodków i niemowląt. Wapń i kwas askorbowy mogą być stosowane w okresie karmienia piersią. Obie substancje przenikają do mleka kobiecego. Stężenie, jakie wapń osiąga w pokarmie nie wywołuje działań niepożądanych u dzieci karmionych piersią.

Uwagi

Preparat nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Dawka dobowa kwasu askorbowego powyżej 1 g może fałszować wyniki analiz we krwi i w moczu (np. oznaczenie glukozy), opartych na reakcjach utleniania i redukcji.

Interakcje

Preparat może zmniejszać wchłanianie: estramustyny, etydronianu i prawdopodobnie innych bisfosfonianów, fenytoiny, chinolonów lub preparatów zawierających fluor. Gdy konieczne jest ich równoczesne stosowanie, należy zachować co najmniej 3 h odstęp między przyjęciem preparatu i wymienionych leków. Wapń może zmniejszać wchłanianie jednocześnie stosowanych tetracyklin. Dlatego leki zawierające tetracykliny należy podawać co najmniej 2 h przed lub 4-6 h po doustnym podaniu wapnia. Wapń podawany w dawkach >1000 mg razem z witaminą D lub z jej pochodnymi może osłabić działanie podawanego równocześnie werapamilu i prawdopodobnie innych antagonistów kanałów wapniowych. Toksyczne działanie glikozydów naparstnicy może się zwiększyć na skutek hiperkalcemii wynikającej z leczenia preparatami wapnia. U pacjentów leczonych glikozydami naparstnicy doustne podanie dużych dawek wapnia może zwiększyć ryzyko niemiarowości pracy serca. Diuretyki tiazydowe zmniejszają nerkowe wydalanie wapnia. Jednoczesne stosowanie kwasu askorbowego i leków zobojętniających zawierających glin może spowodować wchłanianie glinu. Nie należy stosować witaminy C razem z lekami zobojętniającymi oraz preparatami zawierającymi sole żelaza i(lub) miedzi. Kwas askorbowy zwiększa dostępność żelaza do reakcji chelatacji. Nie należy stosować kwasu askorbowego w dużych dawkach (>200 mg) jednocześnie z deferoksaminą. Witamina C w dawce >1 g na dobę może zmniejszać skuteczność trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, nasilać działanie i toksyczność doustnych leków przeciwzakrzepowych oraz sulfonamidów, zwiększać stężenie w surowicy jednocześnie stosowanych estrogenów. Kortykosteroidy stosowane ogólnie zmniejszają wchłanianie wapnia. Podczas jednoczesnego stosowania może być konieczne zwiększenie dawki wapnia. Jednoczesne podawane preparatów wapnia i doustnych bisfosfonianów lub fluorku sodu może zmniejszać wchłanianie bisfosfonianów i fluorku sodu z przewodu pokarmowego. Dlatego doustne bisfosfoniany należy przyjmować co najmniej 3 h przed przyjęciem wapnia. Kwas szczawiowy (zawarty w szpinaku i rabarbarze) oraz kwas fitynowy (zawarty w ziarnach zbóż) mogą hamować wchłanianie wapnia przez tworzenie nierozpuszczalnych związków z jonami wapnia. Pacjenci nie powinny przyjmować preparatów wapnia w ciągu 2 h od spożycia produktów bogatych w kwas szczawiowy i kwas fitynowy.

Cena

Calcium-Sandoz + Vitamin C, cena 100% 17.16 zł

Preparat zawiera substancję: Ascorbic acid, Calcium carbonate, Calcium lactate gluconate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."