Calcium dobesilate Hasco

1 tabl. zawiera 250 mg lub 500 jednowodnego dobezylanu wapniowego. Preparat zawiera laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Calcium dobesilate Hasco 30 szt., tabl.

Calcium dobesilate

21.44 zł 2019-04-05

Działanie

Lek usprawniający krążenie żylne i działający ochronnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza przepuszczalność i zwiększa elastyczność naczyń włosowatych. Zmniejsza agregację płytek krwi oraz lepkość osocza, poprawiając w ten sposób przepływ tkankowy, co zapobiega powstawaniu zastojów i zakrzepów w naczyniach żylnych. Działa antagonistycznie w stosunku do autakoidów i neurohormonów (hitsamina, bradykinina). Poprawia "plastyczność" erytrocytów i hamuje ich skłonność do zlepiania się. Zwiększa drenaż limfatyczny, zmniejszając jednocześnie ich łamliwość i przepuszczalność. Zmniejsza przesączanie płynów z krwi do tkanek i zmniejsza obrzęki. Maksymalne stężenie we krwi osiąga po 6 h od podania. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany z moczem i kałem (głównie w postaci niezmienionej, 10% dawki - w postaci metabolitów). T0,5 wynosi około 5 h.

Dawkowanie

Doustnie: Tabl. 250 mg. W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia schorzenia podaje się 1 tabl. 3 lub 4 razy na dobę, podczas posiłków. Czas trwania leczenia wynosi zazwyczaj od 3 tyg. do 6 mies. W razie potrzeby można zwiększyć dawkę do 6 tabl. na dobę w dawkach podzielonych. Tabl. 500 mg. Niewydolność żylna: 1-2 tabl. na dobę. Nieproliferacyjna retinopatia cukrzycowa: 2-3 tabl. na dobę. Leczenie może trwać od kilku tyg. do kilku mies. w zależności od wskazań. Preparat stosować po posiłkach.

Wskazania

Tabl. 250 mg: objawowe leczenie przewlekłej niewydolności żylnej; retinopatia cukrzycowa. Tabl. 500 mg: kliniczne objawy przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (ból, kurcze, parestezje, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi); nieproliferacyjna retinopatia cukrzycowa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, z nawracającym nieżytem żołądka oraz z niewydolnością nerek. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek, kiedy konieczna jest dializoterapia, dawkę leku należy zmniejszyć. Ze względu na ryzyko wystąpienia agranulocytozy, pacjent powinien być poinformowany, że w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów zakażenia, powinien zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji konieczne jest sprawdzenie morfologii krwi wraz z rozmazem oraz zaprzestanie stosowania preparatu. Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: agranulocytoza, swędząca wysypka z rumieniem. Ponadto mogą wystąpić: nudności, biegunka, zawroty głowy, gorączka polekowe odczyny skórne, bóle stawów.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy potencjalna korzyść z terapii przeważa nad możliwością wystąpienia ryzyka dla płodu. Dobezylan wapnia przenika w bardzo małych ilościach do mleka matki; kobiety karmiące piersią nie powinny stosować preparatu lub powinny przerwać karmienie piersią w czasie leczenia.

Cena

Calcium dobesilate Hasco, cena 100% 21.44 zł

Preparat zawiera substancję: Calcium dobesilate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."