Calcium Aflofarm (o smaku truskawkowym)

5 ml syropu o smaku bananowym lub truskawkowym zawiera 116 mg jonów wapnia w postaci glukonolaktobionianu wapnia i laktobionianu wapnia. Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Calcium Aflofarm (o smaku truskawkowym) but. 150 ml, syrop

Calcium glubionate,

Calcium lactobionate

6.96 zł 2019-04-05

Działanie

Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i stanowi istotny składnik tkanki kostnej. Uczestniczy w działaniu nerwów, mięśni, serca, a także w procesie krzepnięcia krwi. Wapń pośredniczy w działaniu hormonów. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych dzięki czemu działa przeciwobrzękowo i przeciwwyciękowo. Około 20-33% doustnie podanego wapnia wchłania się w jelicie cienkim. Ilość zależna jest od obecności metabolitów witaminy D3, pH przewodu pokarmowego i rodzaju pokarmu. Wiąże się z białkami osocza w 45%. Około 20% wapnia wydala się z moczem, pozostała część z kałem i jest to głównie wapń niewchłonięty w przewodzie pokarmowym.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku 2-11 lat: 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę; dzieci w wieku 12-17 lat: 5-10 ml syropu 2-3 razy na dobę; dorośli: 15 ml syropu 2-3 razy na dobę.

Wskazania

Uzupełnianie niedoborów wapnia, zwłaszcza w stanach zwiększonego zapotrzebowania (ciąża, laktacja, okresy intensywnego wzrostu u dzieci, rekonwalescencja, złamanie kości, krzywica). Wspomagająco w leczeniu chorób alergicznych, infekcji górnych dróg oddechowych, osteoporozy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperkalcemia, hiperkalciuria, galaktozemia.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentów z predyspozycją do tworzenia się kamieni nerkowych, zaburzoną czynnością nerek, chorobami serca. Jednoczesne stosowanie glikozydów nasercowych i związków wapnia zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Nie należy podawać z dużymi dawkami witaminy D3 ani podczas stosowania tetracyklin i tiazydowych leków moczopędnych. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Zawartość sacharozy (1,53 g w 5 ml syropu) należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Niepożądane działanie

Po zażyciu dużych dawek mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Długotrwałe podawanie dużych dawek związków wapnia może prowadzić do hiperkalcemii.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w okresie ciąży i podczas karmienia piersią w dawkach zaleconych przez lekarza.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Związki wapnia zmniejszają wchłanianie m.in.: tetracyklin, fluorochinolonów, związków fluoru, sulfasalazyny. Należy zachować 3-godziny odstęp pomiędzy podawaniem związków wapnia i innych leków. Jednoczesne przyjmowanie soli wapnia i tiazydowych leków moczopędnych może być przyczyną wystąpienia objawów zespołu mleczno-alkalicznego (hiperkalcemia, zasadowica metaboliczna, niewydolność nerek). Witamina D3, glikokortykosteroidy, parathormon, kwas cytrynowy oraz kwaśny odczyn treści pokarmowej zwiększają wchłanianie soli wapnia. Nadmiar lipidów, zasadowy odczyn treści pokarmowej, fityniany (produkty zbożowe), szczawiany (szpinak, rabarbar) i fosforany zmniejszają wchłanianie soli wapnia. Jednoczesne stosowanie glikozydów nasercowych i związków wapnia zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Duże dawki wapnia, zwłaszcza w skojarzeniu z witaminą D3, mogą osłabić działanie werapamilu i innych leków blokujących kanał wapniowy.

Cena

Calcium Aflofarm (o smaku truskawkowym), cena 100% 6.96 zł

Preparat zawiera substancję: Calcium glubionate, Calcium lactobionate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."