Butapirazol

1 g maści zawiera 50 mg fenylobutazonu. Maść zawiera butylohydroksytoluen.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Butapirazol tuba 30 g, maść

Phenylbutazone

19.89 zł 2019-04-05

Działanie

Fenylobutazon - pochodna pirazolu z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Hamuje aktywność cyklooksygenazy. Oprócz właściwości przeciwzapalnych wykazuje także działanie przeciwbólowe i słabe przeciwgorączkowe. Częściowo wchłaniania się przez skórę (na poziomie ok. 5% fenylobutazonu stosowanego jednorazowo na skórę). Transportowany jest przez krew w postaci związanej z białkami osocza. W wątrobie indukuje enzymy mikrosomalne. Przy ich udziale fenylobutazon metabolizowany jest do pochodnych, z których oksyfenylobutazon jest produktem silnie działającym. T0,5 wynosi od 54 do 99 (średnio 77) h, zwiększa się do 105 h u pacjentów geriatrycznych w podeszłym wieku. W organizmie utrzymuje się 7-10 dni, łatwo się kumuluje. W 75% wydalany jest w moczu, pozostała część z kałem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Jednorazowo należy wycisnąć z tuby pasek o długości ok. 5 cm. 2 lub 3 razy na dobę należy smarować bolesne miejsca cienką warstwą preparatu. Dla zwiększenia działania leczniczego maść można wcierać. Nie należy stosować intensywnego wcierania w przypadku zapalenia żył. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 7 dni. Należy uprzedzić pacjenta, że w przypadku leczenia trwającego ponad 5 dni wskazana jest konsultacja u lekarza i kontrola wskaźników morfologii krwi. Przed zastosowaniem maści u osób z nadwrażliwą skórą, należy wykonać próbę z zastosowaniem minimalnej ilości maści. Szczególne grupy pacjentów. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów w podeszłym wieku, z niewydolnością nerek i wątroby.

Wskazania

Leczenie wspomagające stanów zapalnych oraz bólu w: reumatoidalnym zapaleniu stawów, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, zapaleniu tkanek okołostawowych, dyskopatiach, ostrym napadzie dny moczanowej oraz zakrzepowym zapaleniu żył.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fenylobutazon lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u pacjentów leczonych chemioterapeutykami i innymi lekami zaburzającymi czynność szpiku kostnego. Nie stosować na skórę uszkodzoną. Nie stosować u dzieci poniżej 14 rż.

Środki ostrożności

Zachować szczególną ostrożność stosując preparat u pacjentów: w podeszłym wieku, z astmą oskrzelową, leczonych insuliną lub pochodnymi sulfonylomocznika, lekami przeciwzakrzepowymi lub innymi lekami z grupy NLPZ. Należy zachować ostrożność stosując preparat, jeśli u pacjenta stwierdzono: stan zapalny błony śluzowej przewodu pokarmowego, chorobę wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, powiększenie ślinianek, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, obrzęki, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, choroby tarczycy, zmiany we wskaźnikach morfologii krwi. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Preparat zawiera butylohydroksytoluen - może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Niepożądane działanie

Często: nudności, wymioty, bóle nadbrzusza, biegunka. Częstość nieznana: agranulocytoza, trombocytopenia, zaburzenie czynności szpiku kostnego, zmniejszenie krzepliwości krwi, ból i zawroty głowy, zapalenie nerwu wzrokowego, zaburzenia widzenia, owrzodzenia (wraz z krwawieniem) przewodu pokarmowego, powiększenie ślinianek, zapalenie i niewydolność nerek, krwiomocz, wysypki skórne, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella - toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, złuszczające zapalenie skóry, hiperglikemia, obrzęki, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, reakcje nadwrażliwości (reakcje anafilaktyczne i rzekomo anafilaktyczne), zapalenie wątroby, żółtaczka, łagodny rozrost gruczołu krokowego. Agranulocytoza może objawiać się stanami zapalnymi błon śluzowych (jamy ustnej i gardła, odbytu i odbytnicy, narządów płciowych), zapaleniem gardła, gorączką (przewlekłą bądź nawracającą) oraz krwotokami. Objawami trombocytopenii są zwiększona skłonność do krwawień i wybroczyny na skórze oraz błonach śluzowych. W związku z leczeniem NLPZ zgłaszano występowanie obrzęków, nadciśnienia i niewydolności serca. Z badań klinicznych i danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie niektórych NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Preparat może działać miejscowo drażniąco, mogą wystąpić odczyny zapalne w miejscu podania. W przypadku błędnego użycia i wchłonięcia do krwioobiegu znacznych ilości fenylobutazonu wystąpić mogą działania niepożądane, takie jak po stosowaniu ogólnym.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Fenylobutazon przenika do mleka kobiet karmiących piersią i u karmionych dzieci może powodować zmiany składu krwi. Stosowanie fenylobutazonu może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest ono zalecane u kobiet, które planują ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę lub które są poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć zakończenie stosowania preparatu.

Uwagi

Lek nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Podczas długotrwałego stosowania (ponad 7 dni) mogą wystąpić interakcje, jak po stosowaniu ogólnym leku. Fenylobutazon może zwiększać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny, doustnych leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, insuliny, sulfonamidów. Jednoczesne spożywanie alkoholu, leczenie kortykosteroidami zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, krwawień i perforacji przewodu pokarmowego. Fenylobutazon zwiększa toksyczne działanie metotreksatu, zmniejsza działanie spironolaktonu. Probenecyd, sulfinpirazon i barbiturany zmniejszają działanie fenylobutazonu. Jednoczesne stosowanie preparatu i innych NLPZ spowodować może wystąpienie odczynów alergicznych i zwiększyć ryzyko wystąpienia innych działań niepożądanych. Nie stosować preparatu łącznie z solami złota.

Cena

Butapirazol, cena 100% 19.89 zł

Preparat zawiera substancję: Phenylbutazone

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."