Bronchosol®

100 ml syropu zawiera 4360 mg wyciągu gęstego złożonego (3:1) z ziela tymianku i korzenia pierwiosnka (7,6:1) i 19,8 mg tymolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Bronchosol® but. 200 ml, syrop

Primula veris,

Thymus vulgaris,

Thymol

16.89 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu wykrztuśnym i pobudzającym wydzielanie płynnego śluzu w oskrzelach. Skuteczność działania preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml 3 razy dziennie. Młodzież w wieku 12-18 lat: 10 ml 3 razy dziennie. Dzieci w wieku 6-12 lat: 5 ml 3 razy dziennie. Dzieci w wieku 4-6 lat: 2,5 ml 3 razy dziennie. Nie stosować u dzieci poniżej 4 lat. Ostatnią dawkę należy podać nie później niż 3 h przed snem. Przed użyciem wstrząsnąć. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w kaszlu i utrudnionym odkrztuszaniu w przebiegu nieżytów górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tymol, pierwiosnek, tymianek lub na którykolwiek ze składników preparatu. Nadwrażliwość na rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) zwanych też wargowymi (Labiatae). Dzieci z ostrym krupowym zapaleniem krtani, również w wywiadzie. Astma.

Środki ostrożności

Dawka jednorazowa leku (5 ml) zawiera ok. 4,2 g cukru, co odpowiada 0,35 jednostki chlebowej. Preparat zawiera sacharozę, dlatego pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni go przyjmować. Lek zawiera małą ilość etanolu, mniej niż 100 mg na dawkę. Nie zaleca się stosowania przez osoby z objawami podrażnienia żołądka (nudności) i w zapaleniu oraz wrzodach żołądka. Nie stosować u dzieci poniżej 4 lat. Jeśli objawy nasilą się, wystąpi duszność, gorączka lub ropna wydzielina, należy skonsultować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Dotychczas nie stwierdzono. Mogą jednak wystąpić: zaburzenia gastryczne, nudności, wymioty, reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania preparatu u kobiet w okresie ciąży i laktacji. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie wówczas, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu (nie ustalono bezpieczeństwa stosowania).

Cena

Bronchosol®, cena 100% 16.89 zł

Preparat zawiera substancję: Primula veris, Thymus vulgaris, Thymol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."