Borasol

1 g roztworu zawiera 30 mg kwasu borowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Borasol 1000 g, roztw. na skórę

Boric acid

22.3 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Kwas borowy wchłania się łatwo z uszkodzonej skóry, błon śluzowych i przewodu pokarmowego (powyżej 90%). Maksymalne stężenie osiąga w czasie 2 do 3 h. Nie wiąże się z białkami. Kumuluje się w narządach, powoli przekracza barierę krew-mózg. Wydalany jest z moczem, w 90% w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 12-27 h. Dostępność ogólnoustrojowa kwasu borowego po zastosowaniu na nieuszkodzoną skórę jest nieznaczna.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Przecierać preparatem zmienione chorobowo miejsca 2-3 razy na dobę. Stosować w postaci przymoczek, okładów i płukań. Stosować przez krótki okres czasu.

Wskazania

Preparat wskazany jest do odkażania: w stanach zapalnych skóry, wypryskach, oparzeniach, stłuczeniach, obrzękach zapalnych tkanek miękkich, powierzchownych uszkodzeniach naskórka lub skóry oraz w stanach zapalnych zewnętrznych narządów moczopłciowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną. Nie stosować doustnie, do oczu, na rozległe rany i otwarte skaleczenia, na duże powierzchnie skóry. Nie stosować u niemowląt i dzieci w wieku do 11 lat.

Środki ostrożności

Nie stosować długotrwale. W przypadku wystąpienia podrażnienia, zaczerwienienia skóry, należy zaprzestać stosowania preparatu.

Niepożądane działanie

Jeśli preparat stosowany jest na uszkodzoną skórę może wystąpić zaczerwienienie, wysypka, łuszczenie się naskórka, brak łaknienia, wymioty, biegunka, drgawki, gorączka, zapaść, uszkodzenie nerek, skąpomocz, senność, śpiączka. Przy długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić objawy przewlekłego zatrucia kwasem borowym: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zapalenie skóry, zaburzenia miesiączkowania, niedokrwistość, osłabienie, drgawki i wyłysienie.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Lek wykazuje interakcje z preparatami zawierającymi metenaminę, taninę, węglany, wodorotlenki zasadowe, koloidalne roztwory srebra, czwartorzędowe zasady amoniowe, balsam peruwiański.

Cena

Borasol, cena 100% 22.3 zł

Preparat zawiera substancję: Boric acid

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."