Bobodent

100 g żelu zawiera 0,5 g chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera sorbitol, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu oraz propylu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Bobodent tuba 10 g, żel

Lidocaine hydrochloride

20.83 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o właściwościach miejscowo znieczulających. Lidokaina wiąże się w sposób odwracalny z kanałami sodowymi zlokalizowanymi w błonie komórki nerwowej, powoduje ich blokowanie, przez co hamowany jest proces depolaryzacji i generacji potencjału czynnościowego. Uniemożliwia to rozprzestrzenianie się impulsów elektrycznych niezbędnych w przewodnictwie nerwowym. Początek działania obserwuje się po 1-5 minutach, a efekt znieczulający utrzymuje się 15-30 minut.

Dawkowanie

Miejscowo na śluzówkę jamy ustnej. Kroplę żelu wielkości ziarna grochu wcierać w bolesne miejsca czystym palcem lub wacikiem. Stosować doraźnie, 3 razy na dobę, maksymalnie 6 razy na dobę, szczególnie po posiłkach i przed snem.

Wskazania

Miejscowe łagodzenie dolegliwości bólowych przy ząbkowaniu oraz wyrzynaniu się zębów mądrości, w przebiegu stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na środki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł w postaci zmian troficznych śluzówki, obrzęku czy owrzodzenia.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów po przebytych porażeniach neurologicznych oraz z niewydolnością mięśnia sercowego. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie w miejscu podania. Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu metylu oraz parahydroksybenzoesanu propylu preparat może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość sorbitolu, leku nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującądziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić odczyny uczuleniowe tj. pokrzywka, obrzęk w miejscu podania. Stosowanie lidokainy w obrębie jamy ustnej może powodować znieczulenie kubków smakowych i w konsekwencji zaburzenia smaku oraz może doprowadzić do zniesienia odruchu gardłowego (wymiotnego).

Ciąża i laktacja

Lidokaina przenika przez łożysko i do mleka kobiecego.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie lidokainy i leków antyarytmicznych klasy IB lub innych środków miejscowo znieczulających może spowodować sumowanie się działań niepożądanych tych leków. Ostrożnie stosować z inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, pochodnymi fenotiazyny oraz lekami przeciwzakrzepowymi.

Cena

Bobodent, cena 100% 20.83 zł

Preparat zawiera substancję: Lidocaine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."