BioTrombina 400

1 amp. zawiera 400 j.m. trombiny bydlęcej.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
BioTrombina 400 5 fiolek + rozp., proszek i rozp. do sporz. roztw. do stos. miejsc.

Thrombin

137.5 zł 2019-04-05

Działanie

Trombina jest enzymem proteolitycznym katalizującym proces krzepnięcia krwi. Współdziała w ostatniej fazie procesu krzepnięcia tj. w przemianie fibrynogenu w fibrynę i wytworzeniu skrzepu. Preparat pozwala w ciągu kilku minut opanować krwawienie nawet u pacjentów z różnego rodzaju skazami krwotocznymi (z wyjątkiem niedoboru włóknika) dotyczącymi upośledzenia przemiany protrombiny w trombinę (np. hemofilia A i B).

Dawkowanie

Preparat do stosowania w miejscu krwawienia. Dawkowanie zależy od intensywności krwawienia. Roztwór należy przygotować zgodnie z instrukcją: zawartość ampułki rozpuścić w 2 ml rozpuszczalnika (izotoniczny roztwór chlorku sodu), a następnie nasączyć jałowy tampon lub spongostan. Po odtworzeniu roztwór jest klarowny. Przed podaniem odtworzony roztwór należy obejrzeć w celu wykrycia jakichkolwiek obcych cząstek i/lub nieprawidłowego wyglądu. W przypadku zaobserwowania nieprawidłowości w wyglądzie roztworu nie należy go stosować.

Wskazania

Hamowanie miejscowego, intensywnego krwawienia z narządów wewnętrznych (wątroba, nerki, płuca) podczas zabiegów chirurgicznych, z zębodołu po ekstrakcji zęba, z nosa, śluzówki jamy ustnej, po ekstrakcji migdałków, z dróg rodnych podczas zabiegów ginekologicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (białko bydlęce) i na którąkolwiek substancję pomocniczą. Krwawienie z dużych naczyń krwionośnych. Zakażona rana. Nie stosować donaczyniowo.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów, u których wcześniej stosowano preparaty zawierające trombinę bydlęcą lub inne białka bydlęce z powodu ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej i powikłań krwotocznych. W przypadku wystąpienia u pacjenta pokrzywki, obrzęku ust i gardła, trudności w oddychaniu, spadku ciśnienia, należy natychmiast przerwać stosowanie preparatu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Ze względu na zmniejszoną lub brak skuteczności nie zaleca się stosować preparatu u pacjentów z afibrynogenemią i dysfibrynogenemią.

Niepożądane działanie

Po zastosowaniu preparatu nie zgłoszono działań niepożądanych. U pacjentów po zastosowaniu innych preparatów zawierających trombinę, stwierdzono obecność przeciwciał przeciw białku bydlęcemu i trombinie bydlęcej. Poziom przeciwciał może wzrastać po każdym kolejnym użyciu trombiny bydlęcej. Powstałe przeciwciała w bardzo rzadkich przypadkach mogą powodować reakcje alergiczne w tym anafilaktyczne, krwawienia o różnym nasileniu i opóźnione powikłania zakrzepowo-zatorowe. Pierwszym objawem reakcji anafilaktycznej mogą być zaburzenia świadomości w postaci lęku i uczucia zagrożenia. Może pojawiać się świąd warg, języka, podniebienia, trudności w oddychaniu związane z obrzękiem jamy ustnej, języka, świszczący oddech, spadek ciśnienia tętniczego, omdlenie, uogólniona pokrzywka, świąd, wymioty.

Ciąża i laktacja

Nie ma wystarczających danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Należy rozważyć korzyści i potencjalne ryzyko po zastosowaniu preparatu.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować równocześnie z lekami fibrynolitycznymi i inhibitorami trombiny.

Cena

BioTrombina 400, cena 100% 137.5 zł

Preparat zawiera substancję: Thrombin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."