Bepanthen® Plus

1 g kremu zawiera 50 mg dekspantenolu i 5 mg chlorowodorku chlorheksydyny. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy i lanolinę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Bepanthen® Plus tuba 30 g, krem

Dexpanthenol,

Chlorhexidine hydrochloride

18.99 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wspomagający gojenie ran. Dekspantenol po aplikacji na skórę przekształcany jest w kwas pantotenowy, który odgrywa ważną rolę w budowie skóry oraz jej regeneracji w trakcie gojenia się ran. Chlorheksydyna ma działanie odkażające. Działa na bakterie Gram-dodatnie, w tym na wrażliwe szczepy Staphylococcus aureus; słabiej na bakterie Gram-ujemne; nie działa na Pseudomonas oraz Proteus.

Dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Preparat nakładać kilka razy na dobę, zależnie od potrzeb, na oczyszczone rany lub miejsca objęte zapaleniem. Nie jest konieczne stosowanie opatrunku. Unikać stosowania na rozległych powierzchniach skóry.

Wskazania

Leczenie i odkażanie powierzchniowych ran różnego rodzaju, gdy istnieje ryzyko zakażenia (np. zadrapania, skaleczenia, otarcia, pęknięcia skóry, oparzenia, odparzenia, zapalenia skóry). Leczenie ran po małych zabiegach chirurgicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować w przypadku przerwania błony bębenkowej.

Środki ostrożności

Preparatu nie stosować na duże, głębokie i zakażone rany oraz na podrażnienia skórne, które nie są podatne na zakażenie (np. oparzenia słoneczne). Unikać kontaktu preparatu z oczami, uszami i błonami śluzowymi. Preparat zawiera alkohol cetylowy, stearylowy i lanolinę, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Lek nie powinien być stosowany na podrażnienia skórne, które nie są podatne na zakażenie np. oparzenia słoneczne (w takich sytuacjach zaleca się stosowanie Bepanthen krem lub maść).

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić (częstość nieznana): alergiczne reakcje skórne (zapalenie kontaktowe skóry, zapalenie alergiczne skóry, świąd, rumień, wyprysk, wysypka, pokrzywka, podrażnienie skóry i pęcherzyki na skórze w miejscu aplikacji), reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny (potencjalnie zagrażający życiu) z nieprawidłowymi wynikami odpowiednich badań laboratoryjnych oraz objawami klinicznymi, takimi jak: zaburzenia oddychania, łagodne do umiarkowanych reakcje obejmujące skórę (wysypka, pokrzywka, obrzęk, świąd), układ pokarmowy, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy (zaburzenia pracy serca).

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią tylko po zaleceniu przez lekarza. Należy unikać stosowania preparatu na duże obszary skóry u kobiet w ciąży i karmiących piersią. W przypadku stosowania na brodawki kobiet karmiących piersią, konieczne jest mycie brodawek przed karmieniem piersią.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Chlorheksydyna wykazuje niezgodność chemiczną z mydłem oraz anionowymi środkami powierzchniowo czynnymi. Aby uniknąć niekorzystnych interakcji preparat nie powinien być stosowany jednocześnie z innymi środkami odkażającymi.

Cena

Bepanthen® Plus, cena 100% 18.99 zł

Preparat zawiera substancję: Dexpanthenol, Chlorhexidine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."