Benfogamma®

1 tabl. draż. zawiera 50 mg benfotiaminy. Preparat zawiera sacharozę, syrop glukozowy, hydroksystearynian makrogologlicerolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Benfogamma® 100 szt., tabl. drażowane

Benfotiamine

70.37 zł 2019-04-05

Działanie

Benfotiamina jest pochodną tiaminy (witamina B1) o ulepszonych właściwościach farmakokinetycznych. Dzięki rozpuszczalności w tłuszczach jej wchłanianie z przewodu pokarmowego jest około 3,6 razy większe (biodostępność 25%), a stężenie maksymalne we krwi 2-3 razy większe niż tiaminy. Witamina B1 odgrywa ważną rolę w procesach oddychania tkankowego, głównie w przemianie węglowodanów. Pod postacią pirofosforanu jest koenzymem w reakcjach przenoszenia aktywnej grupy aldehydowej. Wzmaga czynność acetylocholiny, hamuje aktywność esterazy cholinowej, działa synergicznie z tyroksyną i insuliną, pobudza wydzielanie gonadotropin. Niedobór tiaminy jest przyczyną zaburzeń czynności układu nerwowego.

Dawkowanie

Doustnie. Zapobieganie niedoborom witaminy B1: 1 tabl. 1-2 razy w tyg. Leczenie niedoboru witaminy B1: 1 tabl. 1-3 razy na dobę. Tabletki popijać wodą. Nie rozgryzać; nie żuć.

Wskazania

Leczenie i zapobieganie skutkom niedoborów witaminy B1 w organizmie, m.in. w następujących przypadkach: nieprawidłowym żywieniu ubogim w witaminę B1, karmieniu pozajelitowym, intensywnej diecie odchudzającej (głodowej) i hemodializie; przewlekłym alkoholizmie (alkohol blokuje wchłanianie witaminy B1) i w powikłaniach wynikających z przewlekłego alkoholizmu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na benfotiaminę, tiaminę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat zawiera sacharozę, dlatego pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni go stosować.

Niepożądane działanie

W pojedynczych przypadkach może wystąpić wysypka, prawdopodobnie jako reakcja nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Cena

Benfogamma®, cena 100% 70.37 zł

Preparat zawiera substancję: Benfotiamine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."