Bedicort salic

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) oraz 30 mg kwasu salicylowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Bedicort salic 30 g, maść

Salicylic acid,

Betamethasone dipropionate

21.01 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego zawierający kortykosteroid i kwas salicylowy. Betametazon jest syntetyczną, fluorowaną pochodną hydrokortyzonu; wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe, przeciwalergiczne oraz obkurczające naczynia krwionośne. Kwas salicylowy zastosowany miejscowo działa keratolitycznie, ułatwia wchłanianie kortykosteroidu, ponadto działa słabo antyseptycznie i bakteriostatycznie. Dipropionian betametazonu łatwo przenika przez rogową warstwę skóry, gdzie jest gromadzony. Nie jest metabolizowany w skórze. Wchłanianie jest zwiększone, gdy podany jest na delikatną skórę (miejsca zgięć, twarz, skóra z uszkodzonym nabłonkiem lub zmieniona przez proces zapalny), na duże powierzchnie skóry oraz gdy jest zastosowany w opatrunku okluzyjnym, szczególnie u dzieci. Jest metabolizowany głównie w wątrobie i wydalany z moczem. Stopień wchłaniania kwasu salicylowego jest różny dla poszczególnych preparatów i stężeń i zwiększa się po podaniu wielokrotnym. Salicylany są wydalane przez nerki.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli: nakładać cienką warstwę maści 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Należy całkowicie zakryć powierzchnię zmienioną chorobowo. U niektórych pacjentów korzystny efekt można osiągnąć nawet bez tak częstej aplikacji. Nie stosować bez przerwy dłużej niż 2 tyg. Nie stosować dawki >60 g na tydzień. Dzieci: ograniczyć stosowanie do 5 dni.

Wskazania

Stany zapalne pojawiające się w podostrych i przewlekłych, hiperkeratotycznych i suchych dermatozach odpowiadających na miejscowe leczenie kortykosteroidami, tj.: łuszczyca, przewlekłe atopowe zapalenie skóry, świerzbiączka ograniczona (neurodermatitis), liszaj płaski, wyprysk (włączając wyprysk pieniążkowaty, wyprysk na dłoniach i wypryskowe zapalenie skóry), potnica, łojotokowe zapalenie skóry głowy, rybia łuska pospolita oraz inne stany powiązane z rybią łuską (ale z wyłączeniem rozległej łuszczycy zwyczajnej). Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku >1 roku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dipropionian betametazonu, inne kortykoidy, kwas salicylowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować w skórnych zakażeniach bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych oraz w przypadku reakcji poszczepiennej. Nie stosować w trądziku różowatym, trądziku pospolitym, zapaleniu skóry wokół ust (dermatitis perioralis), świądzie narządów moczowo-płciowych i odbytu, pieluszkowym zapaleniu skóry. Dzieci w wieku < 1 roku.

Środki ostrożności

Stosowania maści na duże powierzchnie skóry, miejsca zgięć (pachy oraz pachwiny), twarz, w opatrunku okluzyjnym lub długotrwale, zwłaszcza u dzieci, zwiększa wchłanianie substancji czynnych z ryzykiem wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów (włączając zahamowanie czynności kory nadnerczy). Należy zachować ostrożność w przypadku planowania długotrwałej terapii, szczególnie u dzieci. Stosowanie u dzieci lub na skórę twarzy powinno być ograniczone do 5 dni. Należy unikać długotrwałego stosowania niezależnie od wieku pacjenta. Nie stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów w łuszczycą (ryzyko nawrotu choroby, wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólnych działań toksycznych spowodowanych zaburzeniem funkcji ochronnych skóry). W przypadku zakażenia, należy zastosować odpowiednie leczenie. Leczenie należy przerwać w przypadku silnego wysuszenia skóry lub narastania podrażnienia. W przypadku wystapienia zaburzeń widzenia należy rozważyć konsultację okulistyczną (ryzyko rozwoju zaćmy, jaskry lub centralnej chorioretinopatii surowiczej - CSCR, którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów). Unikać kontaktu maści z oczami i błonami śluzowymi.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: trądzik, plamica wywołana steroidami, zahamowanie wzrostu naskórka, atrofia tkanki podskórnej, suchość skóry, depigmentacja lub odbarwienie skóry, atrofia skóry i rozstępy, teleangiektazje, zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych, pokrzywka lub wysypka grudkowo-plamista. Po zastosowaniu na skórę twarzy może wystąpić zapalenie skóry wokół ust. Długotrwałe stosowanie kwasu salicylowego może wywołać zapalenie skóry. Nawet po jednorazowym zastosowaniu 7 g kremu może wystąpić przemijające zmniejszenie wydzielania hormonu adrenokortykotropowego (ACTH) przez przysadkę z powodu zahamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA). Po długotrwałym stosowaniu mogą wystąpić silne ogólnoustrojowe działania kortykosteroidów, ujawniające się w postaci obrzęków, nadciśnienia, obniżonej odporności. Po miejscowym zastosowaniu na skórę powiek, czasami może wystąpić nasilenie objawów jaskry lub przyspieszenie rozwoju zaćmy. Może wystąpić nieostre widzenie. U dzieci leczonych miejscowo kortykosteroidami opisywano: zahamowanie osi HPA, zespół Cushinga, zahamowanie wzrostu, zmniejszenie przyrostu masy ciała oraz nadciśnienie wewnątrzczaszkowe. Zahamowanie czynności nadnerczy u dzieci powodowało zmniejszenie stężenie kortyzolu w osoczu i brak odpowiedzi na stymulację ACTH. Nadciśnienie wewnątrzczaszkowe powodowało uwypuklenia ciemiączka, wystąpienie bólów głowy i obustronne obrzęki tarcz nerwów wzrokowych.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować tylko wtedy, gdy korzyść dla matki przeważa możliwe ryzyko dla płodu; nie stosować w dużych ilościach lub długotrwale. Nie wiadomo, czy miejscowo stosowane kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę do krwioobiegu w takich ilościach, aby były wykrywalne w mleku kobiecym. Należy rozważyć zaprzestanie karmienia piersią lub odstawienie leku, biorąc pod uwagę znaczenie terapii dla matki.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Bedicort salic, cena 100% 21.01 zł

Preparat zawiera substancję: Salicylic acid, Betamethasone dipropionate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."