Bedicort salic
1 g roztworu zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) oraz 20 mg kwasu salicylowego.
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Uwagi
- Cena
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Bedicort salic | but. 50 ml, roztw. na skórę |
Salicylic acid, Betamethasone dipropionate |
29.36 zł | 2019-04-05 |
Działanie
Preparat do stosowania miejscowego zawierający kortykosteroid i kwas salicylowy. Betametazon jest syntetycznym fluorowanym kortykosteroidem o silnym działaniu do stosowania miejscowego. Działa silnie przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Kwas salicylowy zastosowany miejscowo zmiękcza keratynę i zrogowaciały naskórek oraz złuszcza naskórek, ułatwiając przenikanie dipropionianu betametazonu do skóry. Betametazon po podaniu na skórę wchłania się przez skórę w zależności od podłoża preparatu leczniczego, struktury naskórka, użycia opatrunków okluzyjnych. Kortykosteroidy podane miejscowo mogą wchłaniać się przez nieuszkodzoną skórę. Stan zapalny i (lub) inne choroby skóry, mogą zwiększać przezskórną absorpcję kortykosteroidów. Opatrunki okluzyjne znacząco zwiększają przezskórne wchłanianie kortykosteroidów. Kortykosteroidy wiążą się w różnym stopniu z białkami osocza, są metabolizowane głównie w wątrobie i wydalane z moczem. Niektóre kortykosteroidy stosowane miejscowo i ich metabolity są także wydalane z żółcią.
Dawkowanie
Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 2 razy na dobę (rano i wieczorem) należy nanieść niewielką ilość roztworu (około 0,5 ml na 10 cm2 powierzchni skóry) na zmienione chorobowo miejsca na skórze. W niektórych przypadkach dobre wyniki leczenia można uzyskać przy rzadszym stosowaniu. Okres leczenia nie powinien trwać dłużej niż 14 dni. W razie nawrotu choroby leczenie można powtórzyć.
Wskazania
Miejscowe leczenie łuszczycy owłosionej skóry głowy, cięższych postaci łojotokowego zapalenia skóry, liszaja płaskiego, ciężkich postaci alergicznego zapalenia skóry, wyprysku kontaktowego w obrębie owłosionej skóry głowy, liszaja rumieniowatego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na dipropionian betametazonu i kwas salicylowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować: w przypadku zakażeń bakteryjnych (np. w gruźlicy, kile), wirusowych (np. opryszczka, półpasiec, ospa wietrzna) lub grzybiczych skóry; w trądziku pospolitym; w trądziku różowatym; w zapaleniu skóry wokół ust; na skórę twarzy; w pieluszkowym zapaleniu skóry; w świądzie okolicy odbytu i narządów płciowych. Dzieci w wieku do 12 lat.
Środki ostrożności
Jeśli podczas stosowania preparatu wystąpią objawy podrażnienia, uczulenia lub nadmiernego wysuszenia skóry, należy go natychmiast odstawić. W przypadku wystąpienia zakażeń bakteryjnych należy zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne. Ze względu na ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych kortykosteroidów (w tym zahamowania czynności kory nadnerczy) oraz kwasu salicylowego należy unikać stosowania leku na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, stosowania w dużych dawkach oraz długotrwale. W razie konieczności zastosowania preparatu w takich przypadkach, należy zachować specjalne środki ostrożności. Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry. Nie należy stosować preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (uszczelniającym), gdyż może on zwiększać przezskórne wchłanianie kortykosteroidów. Wchłanianie ogólnoustrojowe miejscowo stosowanych kortykosteroidów i kwasu salicylowego zwiększa się w przypadku ich stosowania na skórę pach oraz pachwin. Szczególnie ostrożnie stosować u dzieci, ze względu na ryzyko zahamowania czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespołu Cushinga, zahamowania wzrostu, zmniejszenia przyrostu masy ciała oraz nadciśnienia wewnątrzczaszkowego po miejscowym stosowaniu silnie działających kortykosteroidów. Zahamowanie czynności nadnerczy u dzieci, powodowałozmniejszenie stężenie kortyzolu w osoczu i brak odpowiedzi na stymulację ACTH. Nadciśnie niewewnątrzczaszkowe powodowało uwypuklenia ciemiączka,wystąpienie bólów głowy i obustronne obrzękitarcz nerwów wzrokowych. Unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi.
Niepożądane działanie
Częstość nieznana: nieostre widzenie; pieczenie, swędzenie, podrażnienie, wysuszenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, nadmierne owłosienie, zmiany trądzikopodobne, zanik barwnika skóry, zapalenie skóry wokół ust, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, macerację skóry, wtórne zakażenia, atrofię skóry, rozstępy skóry i potówki; w wyniku wchłaniania substancji czynnych do krwi mogą również wystąpić ogólne działania niepożądane betametazonu (charakterystyczne dla kortykosteroidów) i kwasu salicylowego. Długotrwałe miejscowe stosowanie preparatów zawierających kwas salicylowy może powodować wystąpienie zapalenia skóry. Ogólne objawy niepożądane występują przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania preparatu, stosowania go na dużą powierzchnię skóry oraz stosowania u dzieci.
Ciąża i laktacja
W ciąży stosować tylko wtedy, gdy potencjalna korzyść dla matki przeważa możliwe ryzyko dla płodu. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kortykosteroidy stosowane miejscowo mogą działać teratogennie. Nie ustalono, czy miejscowo stosowane kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę w takim stopniu, że mogą przenikać do mleka kobiet karmiących. Należy rozważyć czy zaprzestać karmienia piersią czy zaprzestać stosowania leku, biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych u dzieci i korzyści leczenia dla matki.
Uwagi
Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Cena
Bedicort salic, cena 100% 29.36 zł
Preparat zawiera substancję: Salicylic acid, Betamethasone dipropionate

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."