Baldivian Noc

1 tabl. draż. zawiera 441,35 mg suchego wyciągu z Valeriana officinalis L. oraz korzenia kozłka lekarskiego (6,0-7,4:1). Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Baldivian Noc 30 szt., tabl. drażowane

Valeriana officinalis

26.5 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu uspokajającym. Stosowane doustnie suche wyciągi z korzenia kozłka lekarskiego w rekomendowanych dawkach wykazywały efekty kliniczne w zaburzeniach snu. Nie wykazano jednoznacznie, które ze składników są odpowiedzialne za wywołanie tego efektu. Prawdopodobnie wiele mechanizmów działania wpływa na efekt kliniczny, który przypisywany jest składnikom korzenia kozłka (seskwiterpeny, lignany, flawonoidy) i obejmują one interakcje z systemem przekaźnictwa GABA-ergicznego, agonistyczne działanie na receptory adenozynowe A1 oraz powinowactwo z receptorami 5-HT1 A.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, młodzież w wieku powyżej 12 lat i osoby w podeszłym wieku: 1 tabl. na 0,5 - 1h przed snem, jeśli to konieczne dodatkowo ta sama dawka (1 tabl.) w godzinach wieczornych. Dzieci i młodzież: ze względu na brak wystarczających danych, nie należy stosować preparatu u dzieci w wieku Sposób podana. Tabletkę należy połknąć w całości popijając odpowiednią ilością płynu, najlepiej szklanką wody; zażywać z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Ze względu na stopniowe działanie korzenia kozłka lekarskiego, lek nie jest wskazany do interwencyjnego leczenia zaburzeń snu. W celu osiągnięcia najlepszych efektów leczenia, zalecane jest kontynuowanie leczenia przez 2–4 tyg. Jeżeli objawy utrzymują się, nasilą i nie ustąpią po 2 tyg. stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Roślinny preparat leczniczy stosowany  w łagodzeniu zaburzeń snu. Lek jest przeznaczony dla osób dorosłych i młodzieży w wieku > 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku < 12 lat, ze względu na brak wystarczających danych. Preparat zawiera sacharozę (145,8 mg w 1 tab.). Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować tego leku.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: objawy żołądkowo-jelitowe (np. nudności, skurcze w obrębie jamy brzusznej).

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Preparat może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci u których stosowanie leku wywiera niekorzystny wpływ nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn.

Interakcje

Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące interakcji farmakologicznych z innymi preparatami. Nie obserwowano klinicznie istotnych interakcji z lekami metabolizowanymi przez izoenzymy CYP2D6, CYP3A4/5, CYP1A2 lub CYP2E1. Stosowanie jednocześnie z syntetycznymi lekami uspokajającymi wymaga diagnostyki i nadzoru medycznego.

Cena

Baldivian Noc, cena 100% 26.5 zł

Preparat zawiera substancję: Valeriana officinalis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."